Çalışana rüşvet gibi zam

Bingazi’de halk, ordu depolarından aldıkları silah ve üniformalarla zafer kutlamaları yapıyor.

Halk ayaklanmasını kanla bastıramayan kaddafi bu kez parayla aisyanı dindirmeye çalışıyor. Libya’da, hükümet, halka özel ödenek yapılması kararı aldı. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, maaşlara zam ve gıda yardımı yapılacağı, harçlık verileceği belirtildi.

Açıklamada, artan gıda fiyatlarını karşılamak için her ailenin 500 Libya dinarı (400 dolar) alacağı ve bazı kamu sektörü çalışanlarının maaşlarına yüzde 150 oranında zam yapılacağı bildirildi.

KADDAFİ SIKIŞIYOR

Tüm bu hamlelere rağmen Kaddafi, başkent Trablus dışındaki kentlerin kontrolünü, tek tek kaybediyor. Trablus’a çok yakın kent ve kasabaların kontrolünün de hükümet karşıtlarının eline geçtiği haberleri geliyor. Kaddafi’ye bağlı birlikler ise, bi yandan buraları geri almak için isyancılarla çatışıyor, bir yandan da başkent trablus’un savunması için hazırlık yapılıyor.

Bölgedeki en şiddetli çatışmalar, Trablus’un yaklaşık 50 kilometre batısındaki Zaviye kentinde. Bir görgü tanığı, camide bulunan protestoculara düzenlenen saldırıda ağır silahların kullanıldığını, en az10 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Daha doğuda, ülkenin en büyük üçüncü kenti Misurata yakınlarındaki bir havaalanının kontrolü içinde büyük bir mücadele veriliyor.

Ülkede toplam ölü sayısı konusunda ise çelişkili rakamlar geliyor.İnsan Hakları Örgütü şimdiye dek yaklaşık 300 kişinin öldüğünü doğruladı ancak Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu en az 700 kişinin öldüğünü bildiriyor. Bingazi’de görev yapan Fransız bir doktor ise ölü sayısının 2 bin olabileceğini söyledi.

KADDAFİ BU KEZ TELEFONDAN SESLENDİ

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Başkent Trablus’a hapsolan Kaddafi, isyanın başlamasının ardından ikinci kez halka seslendi. Muammer Kaddafi, telefon hattı üzerinden yapılan ve televizyondan yayınlanan açıklamasında “Halkı kışkırtan düşman El Kaide’dir. Usame bin Ladin’in oyununa gelmeyin” dedi.

Kaddafi, gençlerin uyuşturucu ve alkolle kandırılıp ”saldırı ve sabotaja” yönlendirildiğini söyledi.

Ayaklanma sırasında ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Kaddafi, bu kişiler için “Libya’nın evlatları” ifadesini kullandı. Libya lideri salı günkü konuşmasında da, protestocuları “sıçanlar” olarak nitelemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =