Ali İsmail’in şüphelisi serbest

Gezi Parkı eylemleri sırasında bir grubun saldırısına uğrayan 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz hayatını kaybetmişti.

Günler geçmesine rağmen Kormaz’ın ölümüyle ilgili soruşturmada ilerleme sağlanamamıştı.

Bölgedeki iki işyerine ait güvenlik kamerası görüntülerinden saldırganlar tespit edildi. Polis ekipleri, 33 yaşındaki S.K’yı gözaltına aldı. Zanlının halk otobüsü şoförü olduğu öğrenildi.

Emniyetteki sorgusunda suçlamaları reddeden zanlının, taş attıklarını öne sürdüğü bir grupla tartışıtığını söylediği bildirildi. S.K., sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

SERBEST BIRAKILDI

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili gözaltına alınan ve nöbetçi mahkemeye sevkedilen S.K., yurt dışı çıkış yasağı konularak adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

S.K. hafta bir gün güvenlik birimlerine giderek imza verecek.

Bu arada, gazetecilerin “Ali İsmail Korkmaz’ı siz mi öldürdünüz?” sorusuna, zanlı başını sallayarak “hayır” cevabını verdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: 2 KİŞİ ARANIYOR

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesinde Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi olayı ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen şüpheli S.K.’nin daha önce silahla ateş etmek suçundan poliste suç kaydının bulunduğunu, olay gecesi alkollü olduğunun belirtildiği açıklamada, olayla ilgili 2 kişinin daha arındığını bildirildi.

S.K.’nın gözaltına alınmasına sebep olan görüntülerin sosyal medyaya verildiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Ali İsmail Korkmaz’ın’ın öldürülmesi olayının aydınlatılması amacıyla özel olarak bir Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup kendisine başkaca bir iş verilmemiş ve sadece bu olayın faillerinin yakalanması amaçlanmıştır. İddia edildiğinin aksine soruşturma dosyası emniyet birimlerine havale edilerek oranın inisiyatifine bırakılmayıp, bizzat Başsavcılığımızın bilgi ve kontrolünde yürütülmektedir.

Bu kapsamda koordineli ve düzenli şekilde İl Jandarma Komutanlığı ile çalışma yapılmakta olup çeşitli kurumlara 52 adet müzekkere yazılmış, olayla ilgili 15 kişinin ifadesi bizzat Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından alınmış, bilirkişi incelemelerini ise ayrı ayrı 3 kişi tarafından yapılmış, el konulan 40 CD ile 3 hard disk üzerindeki incelemeler ise özellikle Jandarma Kriminal Dairesine yaptırılmak üzere gönderilmiş, konu hassasiyetli takip edilmekte olup bir an önce sonuçlanması beklenmekte olup sonuçlar alındığında kurye ile alınması planlanmaktadır.

‘KEŞİFTE EMNİYET GÖREVLİLERİ HAZIR EDİLMEDİ’

Olay yerinde yapılan keşifte emniyet görevlileri hazır edilmemiştir. Olayla ilgili olarak itibariyle gözaltına alınıp Başsavcılığa sevk edilen S.K.’nın 6 bin 136 sayılı kanuna muhalefetten dolayı emniyette kaydının bulunduğu ve olay günü arkadaşları ile birlikte alkol aldıktan sonra olay yerinde göstericilerle tartıştığı, S.K.’nın gözaltına alınmasına sebep olan görüntülerin bu güne kadar Başsavcılığımıza iletilmediği, sosyal medyaya verildiği, buradan alınan görüntülerle şahsın teşhis edildiği ve TCK 87/4 maddesinde tanımlanan kasten yaralama sonucu ölüm suçundan dolayı tutuklamaya sevk edildiği, olaya karıştığı iddia edilen ve kimlikleri tespit edilen diğer 2 kişinin ise aranmasına devam edildiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘POLİSLERİ VERSİNLER’

Öte yandan, Korkmaz ailesi “saldırganlar arasında polis yok” iddialarına tepki gösterdi.

Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz, “Bize günah keçisi değil, failleri versinler. Bunlara destek olanları versinler, vatandaşların yanında Ali İsmail’e vuran polisleri versinler” dedi.

Polislerin de olayın içinde olduğunu dile getiren baba Şahap Korkmaz ise “Birkaç saniyelik video kaydında polisler görünüyordu. Maskeli, coplu ve silahlı resmi elbiseli polis gözüküyordu. Bu olayın içinde polislerin de olduğu kesin. Eğer siviller varsa, polislerin koruması altındadır” dedi.

DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Eskişehir’de 2 Haziran’da düzenlenen Gezi Parkı eylemlerine katılan 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, polisin biber gazlı müdahalesinden kaçarken ara sokağa girmişti.

Ali İsmail Korkmaz, burada kimliği belirsiz 5-6 kişilik bir grubun sopalı saldırısına uğramıştı.

Beyin kanaması geçiren Korkmaz, 38 gün komada kalmıştı. Korkmaz, tedavi gördüğü Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti.

Olay bölgesinde bulunan üç güvenlik kamerasındaki kayıtlara ulaşılamamıştı. 18 dakikalık kaydın da silindiği öne sürülmüştü.

Daha önce olayı gördüğünü belirten bir kişinin ardından, üç kişinin daha tanıklık için başvurduğu öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − sixteen =