Almanya’da Türk okulu olabilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel’i, özel uçakla geldiği Esenboğa Havaalanında Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Merkel, Ankara ziyareti çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile bir araya geldi.
Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğindeki görüşme basına kapalı yapıldı.

Bu arada, Anıtkabir’i ziyaret eden Merkel, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Modern Türkiye’nin babası Mustafa Kemal Atatürk’ün eserine saygıyla. Almanya gelecekte de Türkiye’ye yolunda eşlik edecektir.”

ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i resmi törenle karşıladı.
Başbakanlık Merkez Bina’daki resmi karşılama töreninde, iki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından, Merkel ”merhaba asker” diyerek tören kıtasını selamladı.
Erdoğan ve Merkel, basın mensuplarına poz verdikten sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçildi.

TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDA OKULLARI OLABİLİR

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, sözlerine Moskova’daki saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek başladı.

Merkel, Türkiye’de Türk-Alman Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanunun çıkacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu, bilimsel ve eğitim alanındaki işbirliğinin önem taşıdığını belirtti.

Almanya’da çok sayıda Türk-Alman okulu olduğunu, çok sayıda okulda Türkçe eğitim verildiğini kaydeden Merkel, şöyle konuştu:

“Bizim üzerinde durduğumuz husus, Almanya’da Almanca bilmeyen kimsenin yaşaması uygun olmaz. Çünkü içinde yaşadıkları ülkenin dilini bilmeleri entegrasyon için ön koşul. Bizim hedefimiz asimilasyon değil, herkesin kültürünü, köklerini korumasını istiyoruz. Fakat 3. ve 4. kuşak Almanya’da yaşayanların toplumsal yaşama katılmasını istiyoruz. Gelecek kuşaklarda da insanların sadece işçi olarak değil, iş adamı, öğretmen, bilim adamı olarak çalışmalarını istiyoruz, geçmişlerini geleneklerini unutmadan elbette…” diye konuştu.

“Türkiye’nin yurt dışında, Almanya’da okulları olabilir. Ama Almanya’da yaşayan Türkler için bu Almanca öğrenmemek için bir bahane olmamalı. Bunları ayrıntılı olarak ele aldık ve ortak bir tutum üzerinde anlaşmaya vardık” diyen Merkel, “Almanya’da yaşayan Türkler bize zenginlik katıyor. Büyük katkıları var ve onların topluma daha da iyi entegre olmalarını istiyoruz” dedi.

AHDE VEFA İLKESİNİ YENİDEN VURGULADIK

Almanya Başbakanı, görüşmede AB katılım müzakereleri konusunu ele aldıklarını ve “Ahde vefa ilkesini yeniden vurguladıklarını” belirtti.

Merkel, “Benim açımdan en önemli husus, Ankara Protokolü’nün uygulanması, çünkü burada Kıbrıs sorunu halledilmedi. Türkiye’nin tam üyeliği dışında, Kıbrıs konusunun da ele alınması hepimizin yararına olacaktır” dedi.

TÜRK OKULLARI

Başbakan Erdoğan da Türkiye’de Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi okulların Almanca eğitim verdiklerini belirterek, ”Türkiye’deki bu atılan adım, onlarca yıl önce atılmış bir adım ve aynı, benzer statüde adımların Almanya’da atılabileceği noktasında Bayan Merkel’den bunu duymak beni ayrıca mutlu etti” dedi.

TÜRK VATANDAŞLARININ ALMAN TOPLUMUNA UYUMU

Merkel ile Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren konuları ve Türk vatandaşların Alman toplumuna entegrasyonu konusunu da değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Erdoğan, ”Vatandaşlarımızın kendi kültürlerini koruyarak Alman toplumuna uyum sağlamaları için her iki tarafın da önemli görevler üstlenmesi gerektiğine olan düşüncelerimizi karşılıklı paylaştık” diye konuştu.

Türkiye’nin Almanya ile ilişkilerinde gösterdiği kolaylaştırıcı ve yapıcı adımların aynısını Almanya’dan beklediklerini dile getiren Erdoğan, ”Bu konuda da aynı iradeyi sayın Şansölye’den görmek beni memnun etti” dedi.
Erdoğan, şunları kaydetti:

”Ülkemizde, gerek Alman Lisesi, gerek Avusturya Lisesi, gerek İstanbul Erkek Lisesi gibi liselerimiz Almanca eğitim veren liselerimiz. Bunun yanında Anadolu liselerimizde yine Almanca dilini öğrenmek mümkün ve bunun eğitim öğretimi yapılıyor ve normal liselerde de bunlar var. Türkiye’deki bu atılan adım zaten Türkiye-Almanya arasında özellikle gençlerimizin Almanca öğrenmesi noktasında çok çok önemli, onlarca yıl önce atılmış bir adım. Ve aynı statüde, benzer statüde adımların Almanya’da atılabileceği noktasında Bayan Merkel’den bunu duymak beni ayrıca mutlu etti.”

VİZE TALELBİ

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakanı Angela Merkel onuruna verdiği yemekte, Konuk Başbakan’a ”Almanya ile vizelerin kaldırılmasını beklediklerini” ifade ettiği bildirildi.

Başbakanlık Resmi Konutu’ndaki yemekte, Başbakan Erdoğan’ın ”Almanya ile vizelerin kaldırılmasını bekledikleri” şeklindeki ifadesine karşılık Almanya Başbakanı Merkel’in ”Bu konuyu birlikte çalışalım, birlikte yöntem geliştirelim” görüşünü belirttiği kaydedildi.

GÜL MERKEL’İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakanı Angela Merkel ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinde, Almanya’daki Türklerin hızlı bir entegrasyon sürecine geçtiğini ve eskiye kıyasla büyük başarılara imza atıldığını belirtti.
Konuk Başbakan Merkel de entegrasyon konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini dile getirerek, Türk kökenli vatandaşların topluma büyük katkı sağladığına dikkat çekti. Şu andaki durumu yine de yeterli görmediklerini ifade eden Merkel, entegrasyon konusunda daha çok çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini, ”Tam bir transformasyon süreci” olarak niteledi. Standartların en üst düzeye getirilmesine çalışıldığına dikkati çeken Gül, AB perspektifinin bu süreci tamamladığını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 4 =