ALMANYA’DAN… Spiegel’in Soyer’e sordukları

ALMANYA’DAN… Spiegel’in Soyer’e sordukları

0
PAYLAŞ

Alman Spiegel Dergisi’nde Soyer: “Kıbrıs yarası artık kapanmalı!”

İşte Başbakan Soyer’in son Berlin Gezisi’nin ilk sonuçlarından biri. Almanya’nın en ciddi politika magazini Spiegel’de Başbakan Soyer ile yapılmış kısa ve öz ve de bu sayede herkes tarafından okunacak bir röpörtaj yüzlerce okunmayan basın bildirisinden daha etkili! Berlin Züyareti’nin ilk gününde Başbakan Soyer’i kaldığı otelde ziyaret eden Dieter Bednarz bulunduğumuz coğrafyayı en iyi tanıyan Alman gazetecilerden bir tanesi. Hamburg’tan Berlin’e uçtu bu röpörtaj için ve Perşembe Günü yazdığı röpörtajı Soyer’e de yollayıp “etik gazeteciliğin” en güzel örneğini sunarak onaylatıp ardından dergisine sundu.

Spiegel Dergisi Almanya’da neredeyse her politikacı ve yönetici tarafından okunduğuna göre bu dergiden verilen mesajın önemi de büyük. Aralarında Rum Kirli Propagandası’nın etkisi altında olan bir çok politikacı belki de ilk defa KKTC Başbakanı’nın görüşlerini hem güvendikleri bir dergide hem de Almanca okuma ve şimdiye kadar duymadıkları Kuzey Kıbrıs Gerçeği’ni birince ağızdan duyma şansına sahip oluyorlar bu hafta. Gördüğünüz gibi hükümetin açılım politikası her geçen gün daha fazla etkili olmakta. Hem hükümet tarafının hem de muhalefet kesiminin Almanya başta olmak üzere AB ülkelerine yönelik olarak attıkları adımlar çok önemli. Önümüzdeki yıl Berlin’de, Göttingen’de ve başka Almanya kentlerinde Alman kamuoyu Kuzey Kıbrıslı’lardan gerçekleri dinleme olanağı bulacaklar. UBP Parti Kurultayı’nda şimdiye kadarki başkan Tahsin Ertuğuruloğlu’ndan görevi devr alan Derviş Eroğlu’da başlatılan ilişkilerin devam edeceğini söylediğinde sevindim. Çünkü sadece hükümetin, CTP’nin değil UBP’nin de geliştirmiş olduğu ilişkilerin devamı çok yararlı olacak. Bunun yanı sıra ÖRP’nin, DP’nin ve TDP’nin Almanya’daki potansiyel kardeş partileri ile bağlantılar kurdukları bir Almanya ve Kuzey Kıbrsı yılı olabilir 2009!
İşte size benden Açık Gazete okurlarına bir hediye olarak Spiegel Dergisi’nde Başbakan Soyer ile yapılan röpörtajın çevirisi:

***

“Spiegel: Oldukça kısa bir süre içinde bir kaç aydır Kuzey ve Güney Kıbrıs Devlet Başkanları on defa biraraya gelerek parçalanmış adanın geleceğini görüştüler. Hangi alanlarda ilerleme kaydettiler?

Soyer: Bizim hedefimiz 2009 yılının Haziran ayında Birleşik Kıbrıs’ta Avrupa Parlamentosu Seçimi’ni gerçekleştirmekti. Ancak herşey çok yavaş ilerlemekte. Korkarım bu amaca ulaşamayacağız. Son zamanlarda ilerleme değil zorluklar görmekteyiz.
Spiegel: En son geçen Çarşamba Günü gündeme gelen buluşmada yoğun bir tartışma yaşanmış.

Soyer: Kuzeydeki bizler iki eşit ülkeden (federal eyalet)  oluşan bir devleti gerçekleştirmek istiyoruz. Amacımız federal bir model Almanya örneğinde olduğu gibi. Ancak Güneydeki Rumlar bizim eşit haklara sahip olmamızı kabul etmiyorlar.

Spiegel: Rum Tarafı Türk Ordusu’nun adayı terk etmekte geciktiğini ve hatta Kuzeyde her zaman kalacak bir ordunun geriye kalacağını iddia ediyor (OC: gazeteci soruyu bu şekilde formüle ediyor). Türkiye de bir garantör olarak etkisini sürdürmek istiyor.

Soyer: Bu bir Rum Propagandası. Türk Ordusu’nun tüm olanlardan sorumlu olduğu kesinlikle doğru değil. Biz Rumların tersine 2004 Nisan’ında o zamanki BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Çözüm Planı’nı kabul ettik. Hala da arkasındayız.

Spiegel: Rumlara göre Annan Planı Türkiye’nin çıkarınaymış.

Soyer: Bu doğru değil. Halkımızın beşte birini oluşturan 55.000 Kıbrıslı Türkün yaşadıkları yerlerden göçünü kabul ettik. Eşit haklara kavuşmak için toprak vermeye hazırdık. Ancak karşı tarafta kurban vermeye hazır olmalı.

Spiegel: Bir anlaşama sizce ne zaman gerçekleşir?

Soyer: Hala gelecek yıl bir çözüm olmasını dilemekteyiz. Ancak Rumlar zaman kazanmaya oynuyorlar. Bu nedenle Kuzey Kıbrıslılar olarak tüm Avrupalıları bize uygulanan izolasyona son vermeye çağırıyoruz. Kıbrıs Yarası artık iyileşmeli!”

Bu röpörtajda da açık bir şekilde ortaya çıktığı gibi tüm Alman Kamuoyu’da görmeli çözüm isteyen taraf Kıbrıslı Türkler, adil bir çözümü istemeyenler de Güneyde!

 

BİR CEVAP BIRAK

11 + 6 =