‘Anayasa bu süreçte değiştirilemez!’

Dört ay önce 367 şartını ortaya atan Kanadoğlu, bu kez de hükümetin erken seçim alamayacağını söyledi. 


Kanadoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi süreci devam ederken Meclis’in erken seçim kararı alamayacağını belirterek şunları söyledi:


SÜREÇ DURMADI


Karar 102. maddedeki süreci (cumhurbaşkanlığı seçim süreci) durdurmamıştır. Bu durmadığı için duran sadece 1. turdan 2. tura geçme olayıdır. Bu süreç zaten duramaz. Anayasa’nın dışına çıkılarak bir karar alınması halinde süreç durmaz ve yeni bir erken seçim kararı alınamaz. 20 günde seçim tamamlanmaz ise zaten seçime geçilir.


ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAMAZ


Perşembe dendiğine göre, 3 turdan itibaren koyun süreyi. Bir gün daha atlanırsa iş bitiyor. ‘Ben 3 turda seçerim’ diyemezsiniz. 1. turda 367 karar sayısı bulunsa bile kalan sürenin takvime sığması gerekir. Önemli olan, erken seçim kararının alınamaz olmasıdır. Bu süreçte Anayasa değişikliği yapamazsınız. Siyaseten yapılmak istenen taktikleri Anayasa usulleri içinde yapmak durumundasınız. Bunun dışında yapacaklarınızın Anayasal geçerliliği yok.


HALKIN SEÇMESİ


Cumhurbaşkanını halkın seçmesi bir sistem sorunudur. Anayasa değişikliği önerisi bu süreç içinde yerine getirilemez. Bu aldatmacadır. Bu süre içinde değişiklik yapılamaz.


HUKUKUN YANINDAN DOLANMA


Bir büyük krize girdik çıkma çabası içindeyiz. Bunun hukukla çözülmesi önümüze gelmişken hukukun yanından dolanma şekline sokulması üzüntü verici. Bu alaturka demokrasi anlayışıdır. Bunu anlamamışsanız, demokrasi sizin neyinize. Yeniden bir krize girme korkusu taşıyorum. (Hürriyet)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.