Assange, Ekvador elçiliğine sığındı

Konuyla ilgili yayınladığı açıklamada Assange’ın büyükelçiliğe bugün geldiğini belirten Patino, Ekvador hükümetinin bu talebi değerlendirdiğini söyledi.

Associated Press ajansının haberine göre Patino muhabirlere, Assange’ın Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’ya yazdığı mektupta kendisine zulmeddiliğini belirttini açıkladı.

Asaange ise yayınladığı açıklamada iltica talebini değerlendirdiği için Ekvador Büyükelçisi ile Ekvador hükümetine müteşekkir olduğunu belirtti.

Bundan sonra ne olacak?

BBC’ye açıklama yapan ve bir dönem Assange’ın dosyasıyla ilgilenen Avukat Helen Kennedy, bundan sonra bir ihtimal bir pazarlık sürecinin başlayacağını söylüyor.

Buna göre Assange ve avukatları İsveç’ten yargılama garantisi isteyecek.

Avukat Kennedy, uluslararası hukukun, iade edilen bir kişinin iade edildiği ülkede sadece ve sadece iadeye gerekçe olan suçtan yargılanabileceğini öngördüğünü hatırlattıktan sonra, Assange’ın İsveç’e gönderildiğinde uçaktan iner inmez gözaltına alınıp ABD’ye iade edilmekten endişe ettiğini söyledi.

ABD Julian Assange’ı casusluk suçlamasıyla yargılamak istiyor ve bu yönde hazırlık kapsamında bir jüri oluşturulmuş durumda.

İsveç’teki suçlama

Assange’ın 2010 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de bir kadına tecavüz ettiği, bir diğerini de taciz ettiği iddia ediliyor. Assange suçlamaların politik sebeplerle yöneltildiğini iddia ediyor.

Assange’ın İngiliz polisinin giremeyeceği Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınması İsveç’e iadesine karşı Londra’daki Yüksek Mahkeme’de açtığı davaları kaybetmesini izliyor.

Son olarak 15 Haziran’da İngiltere’deki temyiz mahkemesi, Assange’ın İsveç’e iadesi konusunda verilen temyiz kararının yeniden görüşülmesi talebini reddetti.

Yüksek Mahkeme kararları sonrasında İngiltere’deki iç hukuk yolları tükendi. 40 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange bir süredir İngiltere’de bulunuyordu.

Assange’ın kurduğu internet sitesi Wikileaks, başta ABD olmak üzere birçok ülkenin gizli diplomatik yazışmalarını yayınladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 17 =