Atatürk’ün denize girdiği kıyılar bugün zehir kusuyor!

İstanbul Florya sahilinde Büyükşehir Belediyesi’ne ait sosyal tesislerde, deniz kıyısında yapılan kaya dolgular nedeniyle oluşan kirlilik ve ağır koku, sahilden geçenleri nefes alamaz hale getirdi. Florya sahilinde incelemelerde bulunan Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, Büyükşehir Belediyesi’nce “İstanbul’un huzura açılan kapısı” olarak tanımlanan sahil parkında bırakın huzur bulmayı, yürümenin ve nefes almanın bile mümkün olmadığını belirterek, kıyı alanlarının gelişigüzel doldurulmaması gerektiğini söyledi.

Bir zamanlar Atatürk’ün denize girdiği kıyılar bugün zehir kusuyor. İstanbul Florya sahilinde Büyükşehir belediyesince yaptırılan sosyal tesislerin kıyı kesiminde, denizde oluşan aşırı kirlilik yüzünden alg birikmesi sonucu ağır bir koku yayılıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından, “İstanbul’un huzura açılan kapısı” olarak tanımlanan sahil parkında incelemelerde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fak. Öğr. Üy. Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, ortaya çıkan ağır koku yüzünden bırakın sahilde yürümeyi, nefes almanın bile mümkün olmadığını söyledi.

HALK, ATATÜRK’ÜN DENİZE GİRDİĞİ FLORYA SAHİLİNDEN KAÇIYOR

Bilimsel bir çalışmaya katılmak için gittiği İstanbul’da, Florya’daki sosyal tesislerde incelemelerde bulunan Kesici, kirlilik yüzünden ortaya çıkan ağır koku ve tiksindirici yosun görünümü yüzünden halkın sahilden kaçarcasına uzaklaştığını dile getirdi. Atatürk’ün ölümünden önceki son aylarında kullandığı Florya’daki deniz köşkünün hemen yanı başında yer alan sosyal tesisin bahçe kısmının güzel ve temiz olduğunu ancak kıyı kesiminde denizen kirliliğini dışa vurmasından kaynaklanan alg çoğalmasının meydana geldiğine işaret eden Kesici, bu durumun büyük bir çelişki olduğunu kaydetti.

‘KIYILAR DENİZİ FİLTRE EDİYOR, İŞGAL EDİLMEMELİ’

Florya sahilindeki ağır koku ve görüntü kirliliğinin, sahilin dev kaya bloklarıyla doldurulmasından kaynaklandığına dikkat çeken Kesici, “deniz kıyıları, akıntı ve dalgalarla su kıyıya gelen sularının temizlendiği, doğal yoldan filtre edildiği alanlardır. Deniz kaynaklı atıklar ve kirli sular filtre edilerek doğal kıyılarda temizlenir. Bu nedenle kıyıların korunmaları zorunludur. Kıyı alanları hangi koşulla olursa olsun işgal edilmemelidir” uyarısında bulundu.

‘YAZ SICAKLARINDA ALG VE KOKU DAHA DA ÇOĞALACAK’

Kıyıların kayalarla kapatılması sonucunda filter özelliğini yitireceğinin altını çizen Kesici, dolgu yapılan kayaların yosunların oluşmasına da neden olduğunu belirterek, “kayalara tutunan ve çoğalan yosunları yapay kayalardan temizlemek adeta olanaksızdır. Yaz sıcaklarında burada alg çoğalması ve kokuşma daha da çok olacaktır. Denizlerin doğal taşları –çakılları pürüzsüz yapıda olduklarından yosunlar kolay kolay tutunamazlarlar. Bu oluşum ve manzara, kıyı ihlalleri yapılan tüm sahillerde belirli bir zaman sonra görülmektedir ve buna rağmen aynı yanlışlarda devam edilmektedir” dedi.

‘SORUN, İNSANIN DOĞAYA HÜKMETMEYE KALKMASINDA’

Florya’daki sorunun tüm kıyıların ortak sorunu olduğuna değinen Kesici, dolgu yapılmayan kumsalda benzer görüntünün olmadığının da altını çizerek, “Sorun insanın doğayı yönetmeye ve hükmetmeye kalkmasındadır. Milyonlarca yılda oluşan doğal dengelere müdahale etmesindedir. Doğa bize sadece bu gün için gerekli değil ki. Hani torunlarımızı, canlıları çok severdik? Doğal alanları yok ederek kamu yararı sağlanmaz. Para her şey değil!” sözleriyle yaşananlara tepkisini dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: ‘İSTANBUL’UN HUZURA AÇILAN KAPISI’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinde sosyal tesislere ayrılan bölümde (http://tesislerimiz.ibb.gov.tr/Florya.aspx) Florya Sosyal Tesisleri hakkında özetle şu ifadelere yer veriliyor: “İBB Florya Sosyal Tesisimizde; dingin ve huzurlu bir ortamda şehrin stresin kurtulup rahat bir nefes almak ve ailece güzel bir gün geçirmek mümkün.”

FLORYA SAHİLİ ALGLER YÜZÜNDEN YEŞİLE BOYANDI

FLORYA SAHİLİNDEKİ KİRLİLİK RAHATSIZ EDİCİ KOKU YAYIYOR

FLORYA’DA DENİZİN DOLDURULMASI YÜZÜNDEN OLUŞAN KİRLİLİK SAHİLİ YEŞİLE BOYADI

YARD. DOÇ. DR. EROL KESİCİ KIYILARA MÜDAHALE EDİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

FLORYA SAHİLİ LEŞ KOKUYOR

FLORYA SAHİLİ

Atatürk Florya sahilide, 16 Ağustos, 1935

Atatürk’ün son yıllarında denize girdiği Florya sahilleri bugün zehir kusuyor

Atatürk Florya’da denize giriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.