Başbakan Almanya’da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Dinamik nüfusumuzla özellikle küreselleşmenin olduğu dünyamızda medeniyetler arası ittifakın oluşmasında Türkiye çok önemli bir aktör rolünü üstleneceği gibi, batı ile doğu arasında da bir köprü işlevini yerine getirecektir” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından verilen ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Türk işadamlarının hazır bulunduğu akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi AB’ye bağlayan ortak temel unsurların, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, düşünce ve girişim özgürlüğü olduğunu belirterek, bu yönde atılan adımların Türkiye’yi istediği hedefe ulaştıracağını söyledi.

”HEDEF TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİDİR”
Almanya Başbakanı Schröder de Erdoğan’a hitaben ”sevgili dostum” diyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine başlanmasıyla yeni bir sayfa açıldığını belirterek, ”Müzakerelerin tek bir hedefi vardır. O da Türkiye’nin AB üyeliğidir” dedi.

Hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin varılan anlaşmalara uymak durumunda olduklarını ifade eden Schröder, her iki tarafın da müzakerelere başlaması ile ara hedefe ulaşıldığını, Erdoğan’ın başlattığı başarılı reformların sürmesi gerektiğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.