Bahçeli açıkladı, kongre 2018’de

MHP’nin Kızılcahamam Kampı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Bahçeli, “Ondan öncesi bizi ilgilendiren bir konu değildir. İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz” dedi.

Bahçeli bugüne kadarsa genel merkezlerine, olağanüstü kongre talebinde bulunan, yasaya ve tüzüğe uygun tarzda imzaların toplanıp gönderilmediğini belirtti.

Önümüzdeki günlerde bu durumun değişmesi halinde, MHP’nin, Siyasi Partiler Yasası ve parti tüzüğü çerçevesinde gereğini yapacağını kaydeden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu, ille de imzalar geçerli kabul edilip olağanüstü kongre yapacağız anlamı taşımaz. Başkalarının imza toplama hakkı kadar, parti yönetiminin de partiyi kargaşaya, birtakım kırgınlıklara sebebiyet vermeyecek bir anlayış içinde hareket etme görevi vardır” dedi.

Yüzde 4 oy kaybetmişti

7 Haziran’da yüzde 16,29 oy alan MHP’nin oy oranı 1 Kasım’da yaklaşık yüzde 12’ye düşmüştü.

MHP’nin milletvekili sayısı 80’den 40’a inmişti.

Bu gelişme sonrası önce Sinan Oğan ve Koray Aydın genel başkanlık için adaylıklarını açıklamışlardı.

Daha sonra da 1 Kasım’da milletvekili adayı gösterilmeyen Meral Akşener, olağanüstü kurultay çağrısı yapmış, “Ülkücü iradenin üzerimize yükleyeceği her türlü sorumluluğu almaya hazırız” demişti.

Üç ismin toplam 400 imza topladıkları, bunun tüzük kongresi için yeterli olduğu belirtiliyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.