Balıklar yok olunca gölü sinekler bastı!

Muğla ve Aydın illeri sınırlarında bulunan Bafa Gölü, bir zamanlar suyu içilebilen, yaz aylarında yöre halkının serinlemek için yüzdüğü bir göldü. Ancak sahip olduğu doğal zenginlikler nedeniyle 1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Bafa Gölü bugün adeta zehir kusuyor. 10 yıldır aşırı kirlilikten dolayı can çekişen Bafa Gölü’nde oluşan algler canlı yaşamını tehdit ederken, göl çevresi birgün sineklerin istilasına uğradı. Bafa Gölü’nün Mayıs ayında alarm vermeye başladığına dikkat çeken Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, göldeki oksijen miktarının son yılların en düşü seviyesinde olduğunu belirterek acilen radikal önlemler alınmasını istedi.

Yaklaşık 10 yıldır aşırı kirlilik yüzünden cehenneme dönen bir zamanların yeryüzü cenneti Bafa Gölü, her yıl yaz aylarında ortaya çıkan alg patlamalarıyla gündeme geliyor. Ancak Bafa Gölü bu yıl daha Mayıs ayında alarm vermeye başladı.

BAFA GÖLÜ’NÜN KIYILARINDA BALÇIK OLUŞMAYA BAŞLADI

Yöre halkının talebi üzerine Bafa Gölü’nde incelemelerde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, göl aynasında ortaya çıkan yeşil renkli alglerin, özelikle tarihi dokuya sahip olan Kapıkırı ve Gölyaka gibi yerleşimlerin kıyısında birleşerek balçık oluşturmaya başladığını tespit ettiklerini söyledi.

ATIK DEPOSUNA DÖNEN GÖLDE ALG ÇOĞALMASI YAŞANIYOR

Büyük Menderes Nehri’nden gelen kirli suların Bafa Gölü’nü atık deposuna dönüştürdüğünü kaydeden Kesici, yaşanan kuraklık ve yetersiz önlemlerin doğal sonucu olarak gölde alg çoğalması yaşandığını dile getirdi.

BALIKLAR YOK OLUNCA SİNEKLER GÖLÜ İSTİLA ETTİ

Göl havzasındaki kirlilik ve biyolojik kayıplar nedeniyle çoğalan birgün sineklerinin Bafa çevresinde günlük yaşamı ve turizmi olumsuz etkilediğine işaret eden Kesici, “göl çevresinde akşamları ışık yakılamaz, yemek yenilemez hale gelindiğini anlatan yöre halkı ve işletmeciler her yıl aynı şeylerle karşılaşmaktan bıktıklarını belirtiyor. Göl sineklerindeki bu anormal artış gölün çok büyük ekolojik kayıpları olduğunun göstergesidir. Kirlilik öncesi de bu sinekler vardı. Göldeki bazı doğal balık türleri bu sineklerle beslendiğini, fakat gölde bu balık türlerinin yok olması (balıklandırma) ve kirlilik sineklerin aşırı oranda artışına neden oldu” diye konuştu.

SU CANLILARI VE KUŞLAR ÖLEBİLİR, GÖLÜN SUYU KULLANILMAMALI

Bafa Gölü’nün bu hale gelmesindeki hataların, sorunun çözümü için anahtar niteliğinde olduğunu vurgulayan Kesici, göl havzasındaki tarımsal üretimde yoğun miktarda gübre, pestisit ve kimyasallar kullanıldığını belirterek, drenaj ve yüzey sularıyla taşınan tarımsal kaynaklı atıkların gölü kirlettiğini söyledi. Göldeki alg sorununun ciddi artış göstermesinin su canlılarının ve kuşların ölümlerine neden olabileceği uyarısında bulunan Kesici, göl suyunun kullanılmasına izin verilmemesini istedi.

BAFA’DA YÜZEN İNSANLAR SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFLARDA KALDI

Yöre halkının, “bir zamanlar suyunu içerdik” dediği Bafa Gölü’nde insanların artık yüzemediğini anlatan Kesici, “siyah beyaz fotoğraflarda kalan yüzen insanları tekrar görebilme umuduyla, Ege’nin en güzel gölünün bir an önce temizlenerek kurtarılmasına herkes elbirliğiyle katkı yapmalıdır” görüşünü dile getirdi.

HAZIRLANAN RAPOR İLGİLİ KURUMLARA İLETİLDİ

Öte yandan bölgede araştırmalarını sürdüren ve düzenli analizler yapan Ege Üniversitesi Hidrobiyoloji Bilim Dalı Doktora öğrencisi Kutsal Kesici de su kalite
parametrelerinin belirlenmesi için Serçin ve Kapıkırı-Gölyaka bölgelerinden bazı örnekler aldı. Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ise Bafa Gölü’nde 13-14 Mayıs tarihlerinde yapılan bilimsel araştırmaların ardından hazırlanan raporu ilgili kurumların il müdürlüklerine iletti.

Yard. Doç. Dr. Erol Kesici Bafa Gölü’nde incelemeler yaptı

Gölden alınan örnekler ege üniversitesinde incelenecek

Bir zamanlar içinde yüzülen, suyu içilebilen Bafa Gölü siyah beyaz fotoğraflarda kaldı

13-14 mayıs günlerinde yapılan incelemelerde göldeki kirliliğin endişe verici boyutlara ulaştığı saptandı

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.