Ban’dan krize karşı reform çağrısı

Ban Ki-mun, küresel mali sistemin, 21. yüzyılın sorunlarıyla daha iyi başedebilmesi ve özellikle dünyadaki yoksulların korunması açısından ”çok taraflılığa dayalı kapsamlı ve sistematik reformların” yapılması gerektiğini söyledi.

Ban, ABD’de yaşanan mali krizin dünyaya etkileriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, krizin gelişmekte olan, özellikle de yoksul ülkelere olacak etkilerinden derin endişe duyduğunu belirterek, krizden etkilenen gelişmiş ülkelerle IMF’nin geçen hafta sonu bir araya gelerek bazı ortak kararlar almalarının önemli olduğunu, ancak yeterli olmadığını kaydetti.

Ban, ”bankacılık sektörünün sermaye yapısının yeniden düzenlenmesi ve insanların tasarruflarının garanti altına alınması için büyük ekonomilerin hükümetlerinin direk müdahale etmeleri gerekli” dedi. 

Dünya Bankası ve IMF tarafından yoksul ülkelere yeni acil likidite sağlanmasının bu ülkelerin krizin etkileriyle başetmelerine imkan sağlayacağını söyleyen Ban, ancak daha yapılması gerekenler olduğunu kaydetti. 

Küresel mali sistemin 21. yüzyılın sorunlarıyla daha iyi başaçıkabilmesi ve özellikle dünyadaki yoksulların korunması açısından ”çok taraflılığa dayalı kapsamlı ve sistematik reformların” yapılması gerektiğini vurgulayan Ban, bu reformların hem mali sistemdeki istikrarın sağlanması, hem de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kazançlarının korunması açısından şart olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.