Başpiskopos, minareli camiye karşı çıktı

Başpiskopos Poletto, İtalya’da Müslümanların belirli salonları mescit olarak kullanabileceklerini, ancak minareli cami yapılmasına karşı olduğunu söyledi.

Başpiskopos Poletto, dün akşam Torino’da yerel yetkilileri kabulü sırasında yaptığı konuşmada, İtalyan kentlerinde minarelerin yükselmesi düşüncesini doğru bulmadığını belirterek, “Kilise çanlarının yanında minarelerin yükselmesine mani olmak için, belediye başkanlarını şehir planlamacılığı konusunda dikkatli davranmaya çağırıyorum” dedi.

Poletto, “Herkesin hakkı olan ibadet özgürlüğünü tartışma konusu yapmıyorum. İbadet mekanı her cemaatin hakkıdır. Ancak ibadet için kullanılabilecek salon temini ayrı iştir. Çanların yanı başına minare dikerek, bu ibadet mekanlarını görünür kılmak ise ayrı bir iştir” diye konuştu.

Başpiskopos Poletto, kendisine başka ülkelerde kiliseler ve camilerin pekala yan yana olabildiklerinin hatırlatılmasına karşılık, “Torino’da halkın yüzde 85’i vaftizlidir. Katolik cemaatinin gelenek ve ağırlığı, kentte minarelerin yükselmesi için uygun değil. Ama Hristiyan cemaatlerin azınlıkta olduğu yerlerde, kilise çanlarının büyük camilerle yan yana olması tabii ki normal” dedi.

Torino Belediyesinin kentteki Müslümanlara kendilerine bir ibadet mekanı inşa etme izni vermesi, uzun süredir özellikle sağ partilerin protestosuna neden oluyor.
Halen parlamentoda görüşülmeyi bekleyen bir yasa tasarısı ise Müslümanların kendilerine ibadet mekanı açabilmelerini neredeyse olanaksız hale getirmeyi öngörüyor. Mescit veya cami açma izninin ilgili yerleşim biriminde yapılacak halk oylaması sonucuna bağlanması da tasarıda öngörülen yeni düzenlemeler arasında yer alıyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here