Barajın vurduğu köyde korkutan yangın!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Yukarı Köprüçay Havzasında barajın yuttuğu köyden geriye kalan iki mahalleden birinde yangın çıktı, ilk belirlemelere göre dört ev ve üç samanlık kullanılamaz hale geldi…
Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünde çıkan yangında ilk belirlemelere göre dört ev ile 3 samanlık yanarak kullanılamaz hale geldi. Akraba olan dört aileye mensup evlerin üçünde yaşayan kimse olmaması büyük bir faciayı önledi. Bugün öğle saatlerinde çıkan yangında evi kullanılamaz hale gelen Salih Üresin, yangının elektrik tellerinden çıkmış olabileceği iddiaları üzerine, “Evde olmadığım için elektrik sigortasını kapatmıştım. Köyde de elektrikler kesikmiş bugün. Ben yangının kasıtlı çıkarılmış olabileceğini düşünüyorum” dedi. Yangınla ilgili söndürme çalışmaları devam ediyor.
 
O KÖYÜ ÖNCE BARAJ VURDU, ŞİMDİ DE YANGIN
Yukarı Köprüçay Havzası’nda yer alan Darıbükü köyünün büyük kısmı geçtiğimiz yıl inşatı tamamlanan Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kalmıştı. Bir kısmındaki evler terk edilen köyün Karadayılar Mahallesinde bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Samanlıkta başladığı öğrenilen yangında, birbirine akraba olan dört aileye ait evler ile samanlıklar kullanılamaz hale geldi. Çevredeki ağaçları da etkisi altına alan yangının mahallede bulunan diğer evlere de sıçrama tehlikesi, köylülere korkulu anlar yaşattı. Görgü tanıklarının ifadesine göre yangına müdahale etmek için gelen itfaiyeler, yol yetersiz olduğu için uzaktan müdahale edebildi. Helikopter ve üç arazöz yangına müdahale ederken yangın sırasında evlerde kimsenin bulunmaması büyük bir faciayı önledi.
 
YANGINDA KASIT ŞÜPHESİ
Söndürme çalışmalarının sürdüğü öğrenilen yangında evini kaybeden Salih Üresin, “Köylüler yangının elektrik tellerinden çıkmış olabileceğini söyledi. Ancak ben evden çıkarken elektrik sigortasını kapatmıştım. Ayrıca bugün köyde elektrikler de kesikmiş. Olayda kasıt olduğunu düşünüyorum. Yangının çıkış nedeninin araştırılarak olayın aydınlatılmasını istiyoruz” diye konuştu. Bütün her şeyini yangında kaybettiğini söyleyen Üresin, “Bittim ben, mahvoldum” dedi.
 
JANDARMA KÖYLÜLERİN İFADESİNE BAŞVURDU
Yanan evlerin, hayatta olmayan Mustafa Üresin ile iki oğluna ait olduğu öğrenildi. Jandarma olayla ilgili görgü tanıkları ve evi yanan köylülerden Salih Üresin’in ifadesine başvururken, gerekli incelemenin ardından yetkililerin açıklama yapması bekleniyor. Kasımlar Barajı ve HES projesinin büyük kısmını su altında bıraktığı Darıbükü köyünde parçalanan ve ulaşım sorunu bulunan iki mahallede az sayıda köylü yaşam savaşı veriyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 10 =