“Batı Ortadoğu’da iki yüzlü…”

“Batı Ortadoğu’da iki yüzlü…”

0
PAYLAŞ

Yazarın yorumu şöyle:

“Yarım asırdan daha uzun bir süre sonra Arap Baharı’na tepkiyle gerilim yeniden su yüzüne çıktı. Batılı liderler bir süre tereddüt ettikten sonra bölge halkının temsili hükümet talebinin genel olarak iyi bir şey olduğuna karar verdi. Bu siyasetçilerden bazılarını dinleyenler bu liderlerin Arap demokrasisi için her zaman bayraktarlık yaptığı hissine bile kapılabilir. Belli şartlarla bu doğru: Batı çıkarlarını tehdit etmediği sürece demokrasi iyidir. İslamcıların seçilmemesi koşuluyla seçimler iyidir.

Arap dünyasındaki ayaklanmalarda Batı seçici davrandı. NATO Libya’da Kaddafi’yi devirdi ama Bahreyn’de Şii azınlığa zulümden bahsedilince sessizlik oluyor. Dünya petrolünün çoğu Bahreyn sularından geçiyor ve Körfez’in karşısında tehlikeli ülke Şii İran var. Suudi Arabistan yasak bölge. Orta Doğu’nun içindeki ya da dışındaki İslami aşırılığın kaynağı büyük oranda Suudi Arabistan’daki Vahabi köktenciliği. Ama Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Irak savaşından bu yana çok pahalı silahlar alıyor. Ayrıca İran’a karşı Sünni denge unsuru.

Ama çifte standartta da hükümetler yalnız değil. Bugün Suriye iç savaşa sürüklenirken, Batı’nın seyirci kalmasından şikâyet edenler arasında Saddam Hüseyin’in devrilmesine karşı çıkanlar da var. Saddam Hüseyin de güneyde Şiileri katletmiş, kuzeyde Kürtlere karşı kimyasal silah kullanmıştı. Batılı siyasetçiler, çifte standart suçlamaları karşısında omuz silkebilir. Bahreyn ve Suudi Arabistan söz konusu olunca eleştirileri sineye çekecekler.

Ama reel politiğin atladığı bir şey var. O da zaman içindeki ikiyüzlü politikaların Batı’nın konumu ve nüfuzunu aşındırdığı gerçeğidir. Şimdi Barack Obama, François Hollande, David Cameron ve diğer liderler büyük bir ikilemle karşı karşıya. Irak ve Afganistan savaşları ve Arap dünyasındaki siyasi uyanış Ortadoğu’da değişime etki etme kapasitelerini büyük oranda düşürdü. Zulmün görüntülerinin hemen tüm dünyaya ulaşması Batı’nın harekete geçmesini gerektiriyor. Ama Batı artık kazanamaz. Yarım asırdaki esef verici sicili nedeniyle bunu hak etmiyor.”

BİR CEVAP BIRAK

8 + three =