Blair’den İran’a tehdit

Blair, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, İran yönetiminin, İngiliz denizcileri salıvermek zorunda olduğunu anlayacağını ümit ettiğini, aksi takdirde sorunun farklı bir aşamaya geçeceğini ifade etti.


KABUL EDİLEMEZ


Blair, “farklı aşamaya geçmekten neyi kastettiğinin” sorulması üzerine, bunun görüleceğini, ancak karşı tarafın “kadın ve erkek askerlerinin gerçekten Irak karasularında, BM yetkisi altında ve bu yetkiye uygun olarak tamamen doğru biçimde devriye gezerken fiilen ele geçirilip İran’a götürülmesi durumunu kabul edemeyeceklerini” anlaması gerektiği ifadesini kullandı.


Kendisinin öncelikli kaygısının İngiliz askerlerinin sağlıkları olduğunu belirten Blair, şu an, İran hükümetinin bu kişileri salıvermesi gerektiğini anlamasını ve çözümü diplomatik kanallarla sağlamaya çalıştıklarını söyledi.


ABD’DEN GÖZDAĞI TATBİKATI


ABD Deniz Kuvvetleri, Basra Körfezi’nde büyük bir tatbikata başladı. ABD’nin Irak’ı işgal ettiği 2003’ten beri düzenlenen en büyük tatbikata, bir çift uçak gemisi ile 100 savaş uçağı katılıyor. Amiral Kevin Aandahl, tatbikatın, İngiliz askerlerinin gözaltına alınmasına yanıt olarak düzenlenmediğini, İran’ı tehdit anlamına da gelmediğini söyledi. Aandahl, Amerikan savaş gemilerinin İran karasularından uzak duracağını kaydetti.


Tatbikata 10 binden fazla asker katılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 4 =