Boğaçayı iş makinesini yuttu!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tüm uyarılara rağmen uygulamaya koyduğu ‘Çılgın Proje’ de son sözü doğa söyledi. Şidetli yağışla suları yükselen Boğaçayı iş makinesini yuttu, yerel seçimlere yetiştirmek için uygulanan peyzaj tahrip oldu…

Antalya’da önceki gün ve gece boyunca etkili olan sağanak yağmur Konyaaltı’nda bulunan Boğaçayı’nın sularının yükselmesine neden oldu. Boğaçayı’nın ıslahı için çalışan bir iş mekinesi ise sabah saatlerinde yarıya kadar suya gömüldü. Olaydan yara almadan kurtatılan iş makinesi operatörünün ise hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Boğaçayı’nda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve ‘çılgın proje’ olarak adlandırılan çalışma kapsamında yapılan peyzaj düzenlemesi ise suların yükselmesiyle kısmen tahrip oldu.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Boğaçayı, adını yoğun yağışların olduğu dönemlerde önüne ne gelirse sürüklemesinden alıyor. Beydağlarından beslenen bir çok yüzey suyuyla zaman zaman büyük taşkınlara yol açan Boğaçayı’nın kent merkezinden denize döküldüğü alanda bir süredir Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tartışmalı bir proje uygulanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘çılgın proje’ olarak adlandırdığı Boğaçayı Projesi, başlangıçtaki kapsamından uzaklaşsa da geçtiğimiz yıl uygulanaya konuldu. İlk etapta Liman Mahallesi’nde bulunan bölgede uygulamaya konulan proje kapsamında nehir yatağı kazılarak bu alanda kanal oluşturulmaya başlandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ‘MUHTEŞEM PROJE’ DİYE DUYURDU

Yerel seçimler öncesinde hızlandırılan çalışmalar kapsamında yapılan peyzaj düzenlemesi ise 14 Aralık tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından “Muhteşem projede sona gelindi” başlığı ile duyurularak şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin en büyük projelerinden Boğaçayı Projesi ilk etabı kapsamında muhteşem bir rekreasyon çalışması gerçekleşiyor. Proje tamamlandıktan sonra bir yaşam alanına dönüşecek Boğaçayı Projesi, seyir terasları, peyzaj alanları ve yemyeşil görüntüsü ile şimdiden görenlerin ilgisini çekiyor.”

TÜM UYARILARA RAĞMEN UYGULANAN PROJEYE TEPKİ GELDİ

Ancak kentteki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının tüm uyarılarına rağmen uygulamaya konulan Boğaçayı Projesi’nde bugün korkulan oldu. Önceki gün ve gece boyunca devam eden şiddetli sağanak yağış kentin bir çok bölgesinde etkil olurken Boğaçayı’nın sularının yükselmesine neden oldu. Proje kapsamında uygulanan peyzaj alanındaki bitkilerin bir kısmını tahrip eden sel suları, bazı bölümlerdeki sulama sistemlerini de söktü. Boğaçayı’nın taşkın riski taşıdığını anımsatan vatandaşlar, tüm uyarılara rağmen projeyi uygulamaya koyan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e sosyal medyadan tepki gösterdiler.

BOĞAÇAYI İŞ MAKİNESİNİ YUTTU, OPERATÖR KURTARILDI

Gece boyunca etkili olan yağışın ardından sabah saatlerinde ise Boğaçayı’nda ıslah çalışması yapmak isteyen bir iş makinesi yarıya kadar suya gömüldü. Olay, Atatürk Bulvarı üzerindeki köprünün olduğu bölgede gerçekleşti. Görgü tanıklarının anlattığına göre sabah saatlerinde nehir yatağına girerek ıslah çalışması yapmak isteyen iş makinesi zeminin gevşemesi nedeniyle suya gömüldü. Rıfat Aslan adındaki iş makinesi operatörünün olaydan yara almadan kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı belirtilirken iş makinesinin kurtarılması için de çalışma başlatıldı. 

Önceki haberTutuklu gazeteci sayısında Türkiye üçüncü sırada
Sonraki haberTütün TEKEL’inden sigara pazarına dönen ülke!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.