Brown, Blair’in koltuğuna adaylığını açıkladı

Brown, “Bugün İşçi Partisi’nin ve yeni bir hükümetin yönetimine aday olduğumu ilan ediyorum” dedi ve bunu gerçekleştirmek için gereken vizyon ve deneyime, yeni fikirlere sahip olduğunu söyledi.


56 yaşındaki İskoçyalı Brown, 10 yıldır Maliye Bakanı olarak görev yapıyor. Blair, Brown’dan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Brown’u resmen desteklediğini ilan etmişti.


CHERİE, KOCASININ HALEFİNE KARŞI


Başbakan’ın eşi Cherie Blair’in başbakanlık koltuğuna en büyük adaylardan gösterilen ve geçen hafta da Başbakan Tony Blair tarafından açıkca desteklenen Gordon Brown’u sevmediği İngiltere basınına yansımıştı.


İşçi Partisi 2006 Eylül Kongresi’nde konuşan Gordon Brown’un; “Tony Blair’le çalışmak benim için ayrıcalıktır” sözlerine karşılık başbakanın eşi Cherie Blair’in yanındakilere “Bu bir yalan” diye tepki gösterdiği öne sürülmüştü.


The Guardian gazetesi, Cherie Blair’in bu sözlerinin Brown’un gününü enkaza dönüştürdüğü yorumunu yapmış. The Independent gazetesi ise, Cherie Blair’in sözlerinin Başbakan Blair ve Brown arasındaki kırılgan ateşkesi paramparça ettiğini savunarak; ”Cherie Blair’in Gordon Brown’u sevmediği ve eşinin ardından başbakan olmasını istemediği bir sır değil” diye yazmıştı.


Başbakan ise eşinin söylediği iddia edilen yorumuna ilişkin olarak bitişik konutlarda oturdukları Brown için “En azından eşimin yan komşuyla kaçmayacağını biliyorum” diye espriyle yanıtlamayı tercih etmişti.


İngiltere belediye seçimlerinde, David Cameron liderliğindeki ana muhalefet Muhafazakar Parti ülke genelinde yüzde 40; İşçi Partisi iyice ufalarak yüzde 26 oy oranına düştü.


İÇİŞLERİ BAKANI BROWN’UN YOLUNDAN ÇEKİLDİ


İçişleri Bakanı John Reid, Başbakan Tony Blair’in görevden ayrıldıktan sonra koltuğunu bırakacağı adaylar arasında Maliye Bakanı Gordon Brown’u desteklemesi üzerine 6 Mayıs’ta istifa etti.


İngiltere basınınca Gordon Brown’u içine sindiremediği için istifa ettiği yorumu yapılan Reid, başbakanın Brown’a desteği üzerine hükümette görev almak yerine parlamentoda arka sıralarda oturmayı tercih ettiğini söyledi.


BLAİR BROWN’U İŞARET ETTİ


İngiltere’de geçen hafta yapılan, İskoçya ve Galler bölgesel parlamento seçimleri ve İngiltere geneli belediye seçimlerinde gerileme kaydeden Blair’in İşçi Partisi güç durumda kalmış olsa da Blair, haftalık News of the World dergisine verdiği demeçte, “2009’daki genel seçimde (Brown’un) yolu zafer yolu olacaktır” demişti.


Blair, genel başkanı olduğu İşçi Partisi’nin İskoçya’da geleneksel kalelerinden biri olan 50 yıllık parlamento üstünlüğünü Milliyetçi İskoç Partisi’ne kaptırılmış olsa da Maliye Bakanı Brown’un bu baş ağrısını kolay atlatacağını ve güvenle halefi olacağını kendine tam emin biçimde belirtmişti.


GORDON BROWN?


İşçi Partisi’nin 3 dönem boyunca iktidarında Maliye Bakanı olan Gordon Brown’un iktidar öncesinde Blair’in yerine geçmek üzere anlaştığı basına yansımıştı.


Brown özellikle Afrika’nın yoksul ülkelerinin geliştirilerek kapitalist dünyaya entegre olması için özel çaba gösterdi.


Brown, çevreci ve barıştan yana söylemlerine karşın anti terör yasalarında Blair’in başını çektiği parti içi sağ kanada destek vermişti. Nükleerci lobi ile de biraraya gelerek başbakan olması durumunda ülkenin nükleer politikasının değişmeyeceğini söylemesi çevrecilerin tepkisini çekmişti.


Geçen yıl Başbakan Blair’in koltuğu bırakması için partide hizip hareketini başlatan Brown, eyleminde başarılı olmuş ve Blair 2007 içinde koltuğu bırakacağını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.