Bu kez de Türk ordusunu küçümsedi…

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani’nin El Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, “Diyarbakır ve Türkiye’deki diğer kentlere müdahale ederiz” tehdidinin yanısıra Türkiye’nin askeri ve diplomatik gücüne de rest çektiği ortaya çıktı.

Röportajın Türk medyasında yayımlanmayan bölümünde Barzani, Ankara’nın Kürt meselelerine karışmasına izin vermeyeceklerini, Türkiye’nin ne askeri ne de diplomatik gücünden korkmadıklarını söylüyor. Barzani, Türk askeri için, “Ne kadar güçlü olursa olsunlar, Saddam’ınki kadar güçlü olamazlar” ifadesini kullanıyor.

Barzani’nin tartışma yaratan röportajının Türkiye ile ilgili bölümü şöyle:

– Neden Türk yetkililer, Kerkük’ün kontrolünü ele geçirmeye çalışırsanız buna izin vermeyeceklerini söylüyorlar? Biz de onun karşılığında şunu söylüyoruz. Biz de Türkiye’nin Kürt meselelerine karışmasına izin vermeyiz.
– İzin vermeyiz derken neyi kastediyorsunuz?
– Onlar ‘izin vermeyiz’ derken neyi kastediyorsa onu.
– Onlar askeri bir güç. Büyük bir ordu….
– Ben onların askeri gücünden korkmuyorum. Ne kadar güçlü olursa olsunlar Saddam’ınki kadar güçlü olamazlar.
– Ama aynı zamanda Türkiye diplomatik bir güç…
– Ne askeri güçlerinden ne de diplomatik güçlerinden korkuyorum. Çünkü onları ilgilendirmeyen bir meseleye, bir başka ülkenin içişlerine müdahale ediyorlar. Kerkük, Kürt kimliği olan bir Irak kentidir. Coğrafi ve tarihi bütün gerçekler, Kerkük’ün, Irak Kürdistanı’nın bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Türkiye’nin Kerkük meselesine karışmasına izin verilemez. Eğer kendinde bunu yapma hakkı görüyorsa o zaman biz de Diyarbakır ve Türkiye’nin diğer kentlerine müdahale ederiz.
– Bu bir tehdit mi?
– Hayır tehdit değil. Bu, müdahale etmesi durumunda Türkiye’ye verilecek bir cevaptır. Türkiye’nin Kerkük’e müdahale etmeye ne hakkı var?
– Bunun nedeni Kerkük’teki Türkmen varlığı.
– Ama Türkiye’de 30 milyon Kürt var. Siz Türkiye’deki Kürtler’le ilgili meselelere müdahale etmiyor musunuz? Etmiyoruz. Ama birkaç Türkmen için Kerkük meselelerine müdahale ederlerse, biz de 30 milyon Kürt için müdahale ederiz.
– Siz meselenin o boyuta ulaşacağına inanıyor musunuz?
– Umarım ulaşmaz. Ama eğer Türkler Kerkük meselesine müdahale etmekte ısrarcı olurlarsa sonuçların tüm sorumluluğunu üzerime alıyorum. Kendi gündemlerini Kerkük’te hayata geçirmelerine izin vermem.
– Sizde daima gördüğüm bu güveni ABD ile ittifakınızdan mı alıyorsunuz?
– Allah’a olan inancımdan, haklı davamızdan ve bu tutumumda bana destek veren tüm Irak halkından alıyorum. Çünkü bu, Irak’ın içişlerine müdahaledir.

(Sevil KÜÇÜKKOŞUM / AKŞAM ANKARA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here