Bu seçimde aynı numarayı yapmayın

7 Haziran Genel Seçimleri’nde Başkonsolosluk’un öneri ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) onayı ile Londra’da sandıklar Güney Londra’da Kensington Olympia Sergi ve Konferans Merkezi’nde kurulmuştu. Kuzey’de yoğunlaşmış Türkçe konuşan toplum oy kullanmak için Güney’e taşındı. O günlerdeki köşe yazılarımda bunun toplum tarafından, bilinçli olarak tasarlanmışbir tür “seçim hilesi” olarak algılandığını yazmış ve gerekçesini de ezici çoğunluktaki sol seçmeni sandığa götürmemek olduğunu aktarmıştım.

Yasa YSK’ye seçmeni sandığa değil sandığı seçmene götürmekle yükümlü kılmış. Yasaya göre 500 seçmene bir sandık kurulması gerekiyor. Yasa koyucu böylece engelli, çocuklu, yaşlı seçmenin yanısıra çalışan ya da esnafı da düşündüğü söylenebilir. Öyle ya işyerinizden 15 dakikada sandığa gidip gelmek işinizi gücünüzü engellemez ama bu iş uzarsa düşünürsünüz. Üstelik ulaşım da çile olursa sandığa gitmek gözünüzde büyüdükce büyür.

Bana göre geçen seçimlerde sandığın Güney’e kurulması, sinsi amacına ulaştı. Çoğu restoranda çalışan emekçi seçmen oy istedikleri halde oy kullanmaya gidemedi.

Ben de Güney’e sandık kuranlara, ‘toplumun avukatı olarak’ diyorum ki: Bu seçimde aynı numarayı yapmayın.

***

Geçen 7 Haziran Genel Seçimleri’nde yurtdışı oyları etkileyici oldu. Geçen sefer seçmen kütüğüne yazılmayan ya da Londra’da yazıldığı halde Kenya’daki sandıkta adı çıkan seçmenler olmuştu. Bu konu, seçmenin kütükleri kontrol etme üşengeçliğinden daha çok, YSK’den kaynaklanan ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmıştı. YSK işini iyi yapmayınca seçmen de vatandaşlık hakkını kullanamadı. “YSK mağdurları” ciddi bir sayıda olmasına karşın, seçim sonrasında “Atı alan Üsküdar’a geçti” düşüncesiyle üzerine düşen, hesap soran olmamıştı.

Bu arada Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nin “https://www.facebook.com/turkishembassyinlondon” face adresinde seçimle ilgili bazı bilgilere ulaşılabilir. Son paylaşımlara göre;

– Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenler, “Temsilcilik Oy Verme Başlangıç ve Bitiş Tarihleri”ni aşağıdaki adresten sorgulayabileceklerdir.
https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp
– 8 Ekim 2015 Perşembe günü saat 08.00 ile 1 Kasım 2015 Pazar günü saat 17.00 arasında gümrük kapılarında oy verme işlemi gerçekleştirilecektir.

***

Bu yaz, adına tatil denen aile ziyaretini biraz uzatma şansım olmuştu. Çocuklar 2’nci kuşaktan ve Londra’yı çok özlediler. Ben de onlar kadar olmasa da aynı duygudaydım.

Türkiye sürekli bir devinim ve değişim içinde. Ne yazık ki zaman tünelinin düğmesi “geçmiş”e basılmış gibi… Barış diyenlerin sesi, salya sümük savaş çığırtganlığı yapanların gürültüsünden duyulmuyor. Badem bıyıklı iktidar insan aklı va mantığını halının altına süpürmüş, yalan, dolan, öfke, kin ve intikam içinde. Mümkün olsa başta Kürtler olmak üzere kendisi gibi düşünmeyenlerin cümlesine, (tam 100 yıl önceki takipçisi Padişah Abdülhamit ve sonrasında İttihat ve Terakki’nin yaptığı) Ermeni katliamının yeni versiyonunu uygulayacak. İşin kötü yanı; sağduyu ve sol bakış beklediğiniz CHP’nin rengi yalnızca bir ton açık. İtirazı olan Halk Tv’ye gözatsın.

Netten dert yandığım Londra’daki bir dostum “Ne kadar sen kendini Londra’ya ait hissetmesen de aslında buralısın” yorumunu yaptı. Biz bu zamana yolculuğun dışında kaldık gibi. Galiba “Haringey Boy” oldum haberim yokken…

Önceki haberPolitik Kültürün Romantizmini Yazdı
Sonraki haberHalk Vatandaşlık değil mülkünü istiyor
Faruk Eskioğlu
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here