Bush, CIA’ya işkence izni vermiş!

Gazete, adlarını açıklamadığı yönetim ve istihbarat yetkililerine dayanarak bugün yayımladığı haberde, daha önce açıklanmamış bu yazılı onay notlarının, bu gizli sorgulama yöntemlerinin kullanılmaya başlamasından bir yıldan fazla bir süre sonra dönemin CIA Başkanı George Tenet tarafından talep edildiğini kaydetti.

Habere göre, istihbarat yetkilileri, suda boğulma hissi veren ‘waterboarding’ ve diğer sert sorgulama yöntemlerinin detayları ortaya çıktığı takdirde muhtemel tepkiler olabileceği endişesiyle Beyaz Saray’dan bu onayı istedi.

Adalet Bakanlığı avukatlarının, CIA’nin 2002’de başlayan bu sorgu yöntemlerine onay vermesine rağmen üst düzey CIA yetkililerinin, Beyaz Saray yöneticilerinin bu yöntemleri hiçbir zaman yazılı olarak onaylamayacağı konusunda rahatsızlık duyduğunu belirten gazete, CIA başkanının bu konuda yazılı onay verilmesini defalarca istemesinin, teşkilat içinde artan bu rahatsızlığı yansıttığını belirtti. Haberde, Tenet’in ilk olarak Haziran 2003’de Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında, ikinci kez de Haziran 2004’te Irak’taki Ebu Garip cezaevi skandalının ortaya çıkmasından sonra yazılı onay talebinde bulunduğunu kaydetti.

Washington Post, yönetim yetkililerinin, bu yazılı notların varlığını doğruladığını, ancak ne yönetim yetkililerinin ne de eski istihbarat yetkililerinin bu yazıları detaylı olarak açıkladığını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.