Bush ve Blair’in suçları zabta geçiyor

24-26 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da Sultanahmet’te Darphane-i Amire’de  yapılan WTI’ın son iki günlük programı şöyle:


İkinci Gün, 25 Haziran 2005


09:00 – 09:10 Önceki Günün Özeti
Dördüncü Oturum / Irak’ın İstilası ve İşgali (Moderatör: Haifa Zangana)
09:10 – 09:20 Haifa Zangana: Oturumun Çerçevesi
09:20 – 09:40 Tanık Dahr Jamail: Savaş Suçları ve Irak’ta Bugünkü Durum.
09:40 – 10:00 Akira Maeda / Sayo Saruta / Koichi Inamori: Orantısız Silah Kullanımı ve Yasaklanmış Silahların Kullanılması
10:00 – 10:20 Thomas Fasy: Seyreltilmiş Uranyum Silahlarının Sağlık Üzerine Etkileri
10:20 – 10:40 Tanık Denis Halliday: Birleşmiş Milletlerin Tavrı
10:40 – 11:00 Jüriden Sorular
11:00 – 11:20 Kahve arası
11:20 – 11:40 Hana Ibrahim: Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet
11:40 – 12:00 Eman Khammas: Gündelik Yaşamda Yıkım
12:00 – 12:20 Tanık Tim Goodrich: ABD Ordusunun Yaptıklarına İlişkin İçeriden Tanıklık
12:20 – 12:40 Amal Sawadi: Tutuklamalar, Gözaltılar ve Hapisane Koşulları.
12:40 – 13:00 Tanık Fadhil Al Bedrani: Toplu Cezalandırma
13:00 – 13:20 Jüriden Sorular
13:20 – 14:30 Öğle Yemeği


Dördüncü Oturum / Devam… (Moderatör: Joel Kovel)


14:30 – 14:50 Joel Kovel: Saldırı ve İşgalin Altyapı Üzerine Etkileri
14:50 – 15:10 Herbert Docena: Ekonominin Sömürgeleştirilmesi
15:10 – 15:30 Mohammed Al Rahoo: İşgal Altında Irak Hukuku
15:30 – 15:50 Abdul Ilah Al Bayaty: Irak’ta İktidarın Devredilişi
15:50 – 16:10 Niloufer Bhagwat: Savaşın Özelleştirilmesi
16:10 – 16:30 Jüriden Sorular
16:30 – 16:50 Kahve arası 16:50 – 17:10 Huda Al Nuaimi: İşgal: Topyekûn Hapisane
17:10 – 17:30 Barbara Olshansky: ABD’nin Teröre Karşı “Gizli” Savaşı ve Uluslararası Hukuk: Guantanamo Örneği
17:30 – 17:50 Mark Manning – Rana M. Mustafa: Felluce
17:50 – 18:10 Abdul Wahab Al Obeidi: Irak’ta Kayıplar ve İnsan Hakları İhlalleri
18:10 – 18:30 Johan Galtung: İnsan Hakları ve BK/ABD’nin Irak’a Yasadışı Saldırısı
18:30 – 18:50 Jüriden Sorular


Üçüncü Gün, 26 Haziran 2005


09:00 – 09:10 Önceki Günün Özeti


Beşinci Oturum / Kültürel Miras, Çevre ve Dünya Kaynakları (Moderatör: Hilal Elver)


09:10 – 09:20 Hilal Elver: Oturumun Çerçevesi
09:20 – 09:40 Gül Pulhan: Kültürel Mirasın Tahribi: İstanbul Girişiminden Rapor
09:40 – 10:00 Tanık Amal Al Khedairy: Kültürel Mirasın Tahribine İlişkin Tanıklık
10:00 – 10:20 Joel Kovel: Savaşın Ekolojik Etkileri ve Çıkarılacak Sonuçlar
10:20 – 10:40 Tanık Souad Naji Al-Azzawi: Irak’ta Radyasyon Kirliliğine İlişkin Tanıklık
10:40 – 11:00 Jüriden Sorular
11:00 – 11:20 Kahve arası


Altıncı Oturum / Küresel Güvenlik Ortamı ve Gelecek Alternatifleri (Moderatör: Ayşe Gül Altınay)


11:20 – 11:40 Ayşe Gül Altınay: Militarizm ve Şiddet Kültürü
11:40 – 12:00 Nadje Al-Ali: Toplumsal Cinsiyet ve Savaş: Iraklı Kadınların Zor Durumu
12:00 – 12:20 Liz Fekete: Irkçılık ve Hoşgörüsüzlük Ortamının Yaratılışı
12:20 – 12:40 Samir Amin: Ekonominin Militarizasyonu ve Militarizasyon Ekonomisi
12:40 – 13:00 Ahmad Al Jaradat: Irak, Filistin, İsrail İlişkisi
13:00 – 13:20 Jüriden Sorular
13:20 – 14:30 Öğle Yemeği


Altıncı Oturum / Devam…


14:30 – 14:50 Wamidh Nadhmi: Kutuplaşma ve Siyasal Alternatiflerin Dar Bir Alana Sıkışması
14:50 – 15:10 John Ross: Dolaylı Hasar: Meksika örneği
15:10 – 15:30 Christine Chinkin: İnsan Güvenliğine Karşı Devlet Güvenliği
15:30 – 15:50 Ken Coates: Barış Hareketinin Geleceği
15:50 – 16:10 Corrine Kumar: Yeni Bir Siyasal Tahayyüle Doğru
16:10 – 16:30 Biju Matthew: Alternatif Bir Gelecek İçin Alternatifler
16:30 – 17:00 WTI İstanbul Koordinasyonu: Bir Alternatif Olarak WTI: Deneysel Bir İddia
17:00 – 17:20 Jüriden Sorular
17:20 – 17:40 Kahve arası
17:40 – 18:00 Richard Falk’un İddia Heyeti adına Kapanış Konuşması
18:00 – 18:20 Arundhati Roy’un Vicdan Jürisi adına Kapanış Konuşması
18:20 – 18:30 Oturumun Kapanışı


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.