Büyükerşen saldırısında 4 gözaltı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e saldırı girişiminde bulunuldu. Büyükerşen, yara almadan olay yerinden uzaklaştırılırken saldırı girişiminde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli sayısı 4’e yükseldi. Başbakan Yıldırım, saldırı girişiminde bulunulan Büyükerşen ile telefonla görüştü ve kendisine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e silahlı saldırı girişiminde bulunuldu.

Eski Bağlar Mahallesi Üniversitesi Caddesi’ndeki açık hava parkından yürüyerek geçen Büyükerşen, bir işletme sahibinden dışarıdaki masa ve sandalyeleri kaldırmasını istedi.

Bu sırada iş yeri sahibinin yanında bulunan bir kişi, silahını çıkardıktan sonra Büyükerşen’in üzerine yürüdü. Saldırgan, Yılmaz Büyükerşen’e yumruk atmaya çalıştığı sırada araya korumalar girdi. Saldırgan, yaşanan kargaşa sırasında kaçmayı başardı.

Büyükerşen ise güvenlik amacıyla olay yerinin karşısında bulunan Haller Gençlik Merkezi’ne götürüldü.

ŞÜPHELİ SAYISI 4’E YÜKSELDİ

Saldırı olayı ile ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kent merkezinde düzenlediği eş zamanlı operasyonlarda 2 şüpheliyi daha yakaladı.

Gözaltına alınan zanlıların emniyetteki sorgularının sürdüğü öğrenildi.

Olaydan kısa süre sonra 2 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı.

VALİLİK: ŞÜPHELİLERİN ÜZERİNDEN KURUSIKI TABANCA ÇIKTI

Eskişehir Valiliği, silahlı saldırı girişimiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Olaya karıştığı değerlendirilen 2 kişinin üzerlerindeki kurusıkı tabancayla gözaltına alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 29 Temmuz 2017 günü saat 17:30 sıralarında, yanında basın danışmanı ile birlikte Tepebaşı İlçesi Hat Boyu’nda bulunan bir işyerini ziyareti esnasında işletme sahibi ile sözlü olarak tartıştığı, işletme sahibi tarafından silahla tehdit edildiği şeklinde; saat 18.00’de Valiliğimizin bilgilendirilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgi verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız Emniyet Müdürlüğü’ne olaya karışan kişilerin gözaltına alınması ve hemen adli tahkikata başlanılması talimatını vermiştir.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerince olaya karıştığı değerlendirilen iki kişi, üzerlerinde bulunan kurusıkı bir tabanca ile saat 20:30 sıralarında yakalanarak gözaltına alınmıştır.”

BÜYÜKERŞEN: BİZ BÖYLE ŞEYLERE PEK PABUÇ BIRAKMAYIZ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Haller Gençlik Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, gençlik merkezinin önünde bir saldırıya uğradığını bildirdi.

Kendisinin şu anda iyi durumda olduğunu ifade eden Büyükerşen, “Yanımdaki basın danışmanım Kemal Aydoğmuş kardeşim de iyi durumda. Biz böyle şeylere pek pabuç bırakmayız. Her şey şehrin menfaatinedir. Şehir menfaatine aykırı olan konulara da müdahale etmede belediye başkanları olarak asla çekinmeyiz. Bu müdahalelerden hoşlanmayanlar her türlü tecavüzü yapacak güçteler. Eskişehir Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı duruma derhal müdahale ettiler ve olayı ele aldılar” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YAZILI AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına (TCDD) ait Yüksek Hızlı Tren (YHT) yer altı hattı üzerindeki alanda, işletmecilik yapan kişiler tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e silah çekildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği ilk günden bu tarafa Eskişehir’in çağdaş ve huzurlu bir kent olması için çalışan ve bu gerçek tüm kamuoyu tarafından bilinen Yılmaz Büyükerşen’in uğradığı bu menfur saldırı kabul edilemez. Olay sırasında eski sabıkalı M.B. ve adamları Yılmaz Büyükerşen’e silahlı saldırı girişiminde bulunmuşlardır. Hemşehrilerimizin başkana siper olması sonucu girişim başarılı olamamıştır. Bir huzur kenti olarak bilinen Eskişehir’de sıklıkla yaptığı gibi yanında koruması olmadan yaya olarak dolaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, seçildiği 1999 yılından bu yana ilk kez böyle bir saldırıya maruz kalmıştır.”

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN BÜYÜKERŞEN’E GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Başbakan Binali Yıldırım, saldırı girişiminde bulunulan Büyükerşen’i telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, Büyükerşen ile telefonla görüştü. Yıldırım, Büyükerşen’e geçmiş olsun dileklerini iletti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.