Büyükanıt’a suç duyurusu

Büyükanıt’a suç duyurusu

0
PAYLAŞ

Mahkeme heyeti, eski komutanlar Yaşar Büyükanıt, Selahattin Uğurlu, Erhan Kubat, Erdal Öztürk hakkında soruşturma açılmasını kabul etti.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, olaya karışan askerler için “Tanırım. İyi çocuklardır” demişti.

Şemdinli davası yeniden

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’nin bombalanması olayı ile ilgili açılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş’in yargılandığı davanın Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşması başladı.

Duruşma öncesi adliye binası önünde gazetecilere açıklamada bulunan sanık avukatı Vedat Gülşen, sanık Ali Kaya için “Tanırım iyi çocuktur” diyen eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın ifadeye çağrılılıp-çağrılmayacağı ile ilgili soruya “Normal hukuki süreç devam ediyor. Bizimle bir ilgisi yok. İddianamede Büyükanıt’la ilgili bir iddianame tazmini yok. Dava dışı bir olay. Bu adli mercilerin bileceği bir iş” dedi.

Gazetecilerin böyle bir talep olursa sorusuna ise Avukat Gülşen,”Yok oyle bir şey olmaz. Savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Gerekirse savcılık ayrı bir soruşturma konusu yapar” diye cevapladı. Avukat Gülşen, bugün bir gelişme beklemediklerini de belirterek, “Bugünkü ortamda pek bişey beklenecek durum kalmadı” diye konuştu.

3 kişi hakkında 39 yıl hapis

9 Kasım 2005’te meydana gelen patlamayla ilgili Van 3’üncü Ağır Mahkemesi’nde görülen davada, 19 Haziran 2006 tarihinde sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında ‘adam öldürmek’, ‘çete kurmak’ ve ‘adam öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapis cezası verdi.

Sanık avukatlarının, Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007’de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 3 sanık hakkında verilen kararın, usul ve görev yönünden bozulmasını kararlaştırdı.

13 Haziran 2007’de yeniden Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davanın 14 Eylül 2007’deki duruşmasında, mahkeme heyeti ‘görevsizlik’ kararı vererek, dosyayı Van Askeri Mahkemesi’ne gönderdi.

Van Askeri Mahkemesi de 14 Aralık 2007 tarihindeki ilk duruşmada sanıkların tahliyesini kararlaştırdı. Askeri mahkeme 22 Ocak 2010 tarihindeki karar duruşmasında dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderme kararı aldı.

Müdahil avukatlarının itirazı üzerine dosya Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi yerine, Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderildi. Uyuşmazlık Mahkemesi de anayasanın bazı maddelerinde yapılan son değişikliği gözönünde bulundurarak 2 Mayıs 2011 tarihinde verdiği kararla, Şemdinli Davası dosyasını Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesine yeniden gönderdi.

Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi’nden gelen dosyayı inceledikten sonra yapılan duruşmada, daha önce ‘adam öldürmek’, ‘çete kurmak’ ve ‘adam öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş’in tutuklanmasına karar verdi. Sanıklar çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

BİR CEVAP BIRAK

20 + seventeen =