Büyükşehir yasası AKP’ye yaradı

Bu seçimlerde Türkiye’nin genel eğilimini 30 büyükşehir belirledi. Son yapılan kanuni değişiklikle birlikte mevcut 16 büyükşehrin dışında 14 kent de ilk kez büyükşehir olma heyecanı yaşadı. Anadolu Ajansı’nın saat 21.30’daki verilerine göre 30 büyükşehrin 22’sini Ak Parti, 5’ini CHP, 2’sini MHP, 1’ini ise BDP kazandı.

Sınırları genişletti Yapılan ilk değerlendirmelere göre 30 büyükşehrin tamamında ‘bütünşehir’ uygulamasının Ak Parti’ye yaradığı görüldü. Yeni büyükşehir belediyesi olan 14 kentin dışındaki 16 ilde de ilin bütün sınırları büyükşehir belediyesine bağlanarak sınırları genişletildi. Böylece Ak Parti’nin güçlü olduğu dış ilçelerin de büyükşehir belediye başkanını belirleyecek olması neticesinde Ordu, Antalya, Van, Manisa ve Balıkesir gibi kentlerde Ak Parti galip geldi.

İki eski bakan şimdi başkan Seçimlerle Ak Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, Ak Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Ak Parti Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, Ak Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan ve CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu belediye başkanı seçilmiş oldu. Böylece parlamentoda görev yapan 8 milletvekili belediye başkanı seçildi.

İzmir’de aday olan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise yarışı Aziz Kocaoğlu’na kaybetti. Mardin’de BDP desteğiyle seçimlere bağımsız olarak giren Ahmet Türk ve yarışa Şanlıurfa’dan katılan BDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, yarışı Ak Parti adaylarının gerisinde ikinci sırada kapattı. (MERİÇ TAFOLAR/Milliyet Ankara)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.