Cadılar Bayramı kutlanıyor

Cadılar Bayramı dolayısıyla polis ve belediyelerden yapılan açıklamada kutlamalarda komşuları ve hayvanları rahatsız edecek etkinliklerden kaçınılması istendi… Hayvan hakları dernekleri havai fişek gösterilerinin hayvanları ürküttüğünü belirterek gece gürültü yapılmasına karşı çıkıyor…

Tasarım: Defne Eskioğlu

Vikipedi’de Cadılar Bayramı şöyle tanıtıldı:

Cadılar Bayramı 31 Ekim’de kutlanan, çoğunlukla çocukların kostüm giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeler aldığı bayramdır. Bu klasik anlayışın yanı sıra; birçok değişik Cadılar Bayramı aktiviteleri de vardır. Kostüm partileri, korku filmleri izlemek, “perili” evlere gitmek ve diğer sonbahar aktiviteleri gibi.

Cadılar Bayramı, bir Pagan festivali olarak İngiltere’de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19’uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika’ya göçenler tarafından da devam etmiştir.

Batı Dünyası; 20’inci yüzyılda Cadılar Bayramı’nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.

Cadılar Bayramı genelde birçok Batı Dünyası ülkesinde kutlanır. Ancak popüler listesi Avustralya, Yeni Zelanda ve Filipinler gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde kesildikten sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır.

Yemek olarak resmi şekeri, elma şekeridir. Bunun yanı sıra tüm şekerlemeler de kullanılır.

Muhafazakar (Katolik) Hıristiyanlar genelde Cadılar Bayramı’nı desteklemezler ve yanlış bulurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.