Çavuşoğlu’na Alanya sürprizi

 
YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Referandum sürecinde devletin bütün olanaklarıyla köy köy, dağ bayır dolaşan Bakan Çavuşoğlu’na memleketi Hayır’ sürprizi yaptı…
 
Referandum sürecinde en sert propagandayı yürüten kabine üyelerinden biri olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun memleketi olan Antalya’nın Alanya ilçesinde yüzde 51,1 oranıyla Hayır oyları önde çıktı. Evet diyen Alanyalı seçmenlerin oranı ise yüzde 48,9 olarak açıklandı. Çavuşoğlu’nun köy köy gezdiği seçim bölgesinin önemli merkezlerinden biri olan Gazipaşa’da Hayır oyları yüzde 60,83, Evet oyları ise yüzde 39,17 olarak açıklandı.
 
BAKAN ÇAVUŞOĞLU SERT ÜSLUBUYLA DİKKAT ÇEKMİŞTİ
şişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, seçim bölgesi olan Antalya’da referandum sürecinin en çok çalışan siyasilerinden biri oldu. Devletin bütün olanaklarını kullanarak adeta köy köy, mahalle mahalle dolaşarak Antalyalı vatandaşları partili cumhurbaşkanlığı sistemine ikna etmeye çalışan Çavuşoğlu’nun bazı programlarına idareciler de eşlik etmişti.
 
ALANYALI SEÇMEN YÜZDE 51 ORANINDA ‘HAYIR’ DEDİ
Ancak Türkiye genelinde az bir farkla ‘Evet’ olarak açıklanan referandum sonuçları Çavuşoğlu’nun seçim bölgesi olan Antalya’da yüzde 59,1 oranında ‘Hayır’ şeklinde oldu. Bakan Çavuşoğlu’nun doğum yeri olan Alanyalı seçmen ise yüzde 51,1 Hayır oyu vererek sürpriz yaptı. Partili cumhurbaşkanına ‘Evet’ diyen Alanyalı seçmenlerin oranı ise yüzde 48,9 olarak açıklandı.
 
EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ’YE DENİZLİ ŞOKU
Seçmenin ‘Hayır’ diyerek sürpriz yaptığı bir diğer Kabine üyesi ise Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi oldu. Bakan Zeybekçi’nin memleketi olan ve geçmişte belediye başkanlığı yaptığı Denizlili seçmenlerin yüzde 55,42’si Hayır oyu verdi.
 
HAYIR SÜRPRİZİYLE KARŞILAŞAN KABİNE ÜYELERİ
Seçim bölgelerinde ‘Hayır’ oylarının yüksek çıktığı diğer kabine üyeleri ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek oldu. Bakan Müezzinoğlu’nun seçim bölgesi olan Edirne yüzde 70, 40, Bakan Çelik’in seçim bölgesi Adana yüzde 58,15, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in doğduğu il olan Batman ise referandumda yüzde 63,7 oranında ‘Hayır’ oyu verdi.
 
MALİYE BAKANI AĞBAL’IN MEMLEKETİNDE EVET REKORU
Kabinenin başındaki isim olan Başbakan Binali Yıldırım’ın memleketi Erzincan tercihini yüzde 69, 4 oranında ‘Evet’ten yana kullanırken yüzde 30,6 oranında ise Hayır dedi. Maliye Bakanı Nabi Ağbal’ın doğum yeri olan Bayburt ise yüzde 81,7 oranındaki Evet oylarıyla ülke genelinde rekor kırarak ilk sırayı aldı.
Önceki haberTİSK’in Genel Kurulu’nun ardından
Sonraki haberİNGİLTERE… Siyaset ana renklerine dönüyor
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.