‘Ceber’in işkenceci katilleri bulunsun!’

Metris Cezaevi’nde işkenceye maruz kaldığı iddia edilen tutuklulardan Engin Ceber (29)koma vaziyetinde götürüldüğü Şişli Etfal Hastanesi’nde 7 Ekim günü hayatını kaybetmişti.


Halkın Hukuk Bürosu; yürüyüş dergisi dağıtırken gözaltına alınan, Sarıyer Savcılığı tarafından geçen hafta tutuklanan Engin Ceber’in Metris Cezaevi’nde işkence gördüğünü duyurmuştu.


Şekerci’nin yaptığı açıklama aynenşöyle:


“Engin Ceber’in beraber tutuklandığı arkadaşlarıyla birlikte Metris Cezaevi’nde jandarmalar ve gardiyanlar tarafından tahta coplarla defalarca dövüldüklerine ilişkin açıklamalar insanlık adına büyük bir utanç, Türkiye’nin kirli insan hakları sicilinde yeni bir kara sayfa olmuştur.  


İşkence adı verilen insanlık suçu Türkiye’de devletin genlerine işlemiş halde. Karakollarda, cezaevlerinde yaşanan muhtelif vakalar insan hakları ve özgürlükler alanında büyük ilerlemeler sağlandığı ve hukuk devleti olma yönünde önemli adımlar atıldığı iddialarını adeta parçalayıp devletin yüzüne fırlatmakta. Tüm makyajlama çabalarına karşın militarist resmi ideolojinin oluşturduğu egemen kültür ve şiddet geleneği egemen otoritenin tutumunu belirlemekte. Devlet adına hareket eden “görevliler” muhalif kimlikli insanlara karşı rahatlıkla birer canavara dönüşmekte.   


Bir protesto eyleminde gözaltına alınan genç ve sağlıklı bir insanın cezaevinden bir hafta sonra bitkisel hayata sokulmuş bir durumda hastaneye yollanması bu zihniyetin söze mahal bırakmayacak ölçüde açık bir tezahürüdür. Türkiye’de cezaevlerinin ezaevi olduğu gerçeği bu olayla birlikte bir kere daha ispatlanmıştır. Kamuoyu vicdanı harekete geçmeli ve cezaevleri gerçeğini gündemine almalıdır. Aynı şekilde belki de cezaevi sürecinde yaşananlardan da önce Engin Ceber’in tutuklanması konusunu tartışmak gereklidir. Bu nasıl bir yargı ve adalet anlayışıdır ki, düşünce özgürlüğü çerçevesinde ele alınması gereken bir eylemden ötürü insanlar tutuklanıp, cezaevine gönderilmektedirler?   


Engin Ceber’in maruz kaldığı vahşilik sonucu hayatını kaybetmesinin sorumluları açığa çıkartılmalıdır. Anlaşılan o ki Metris Cezaevi’nde ölüm göz göre göre gelmiştir. Ortada genç bir insanın ölümüne yol açan sistematik ve yaygın bir devlet şiddeti iddiası mevcuttur. Tüm bu vahim iddialar “soruşturma sürüyor” klişesiyle geçiştirilemez, örtülemez. Metris Cezaevi personelinden başlayarak Adalet Bakanlığı, Hükümet ve Jandarma Komutanlığı’na kadar sorumluluk silsilesi içinde tüm yetkililer hesap vermeli, Engin Ceber cinayetinin doğrudan ve dolaylı failleri yargılanmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.