Çevre aktivisti Berta Caceres’i kim öldürdü?

2 Mart 2016 gecesi evinde vurularak öldürülen Caceres, bir baraj projesine karşı yürütülen protestolara liderlik ediyordu.

Bu nedenle cinayet sonrası gözler, bu baraj projesinin sahibi Desa elektrik şirketinin başındaki Roberto David Castillo’ya çevrilmişti.

Castillo ise masum olduğunu söylüyor. Şirketi, cinayetin aydınlatılması için kendilerine büyük baskı yapan sivil toplum kuruluşlarını “karalama kampanyası” yürütmekle suçluyor.

‘Polis, siyasetçiler, şirketler tehdit etti

Castillo’nun daha önce Honduras ordusunun istihbarat çalışanı olduğu biliniyor.

Tam iki yıl önceki cinayetten bu yana ordu güçleri ve Desa çalışanlarının da aralarında olduğu sekiz kişi daha yargılandı.

Aktivist Caceres’in ailesi uzun süre kadının ekonomik nedenlerle öldürüldüğünü, aylarca polis, siyasetçiler ve inşaat şirketleri tarafından tehdit edildiğini söylemişti.

Roberto David Castillo
Guardian gazetesinin haberine göre Castillo, Caceres’i öldürdüğü gerekçesiyle daha önce ceza alan kiralık katillerden birine lojistik destek sağlamak ve yardım etmekle suçlanıyor.

Kasım 2017’de uluslararası uzmanlar, enerji şirketi ve devlet yetkililerinin aktivistin ölümünde parmağı olduğuna ilişkin 92 sayfalık bir rapor hazırladı.

Oscar ödüllü ünlü oyuncu ve çevreci Leonardo DiCaprio gibi isimler, Caceres cinayetine dikkat çekmek için uluslararası kampanyalar düzenledi.

10 yılda 100’den fazla aktivist öldürüldü

2015’te Caceres, Honduras’taki yerli toplulukların haklarını barışçıl bir şekilde savunarak dünyanın en prestijli çevrecilik ödülü olan Goldman Prize’ı kazanmıştı.

Caceres, Agua Zarca Barajı’nın yerli Lenca halkının yaşadığı bölgelerde sele neden olacağı, bunun sonucunda da su, gıda ve sağlık olanaklarının da kesileceğini söyleyerek projeye karşı çıktı.

Uluslararası kamuoyunu harekete geçiren kadının düzenlediği protestolar sayesinde de proje geri çekildi.

4 çocuk annesi Caceres için adalet çağrısında bulunan protestocular için Castillo’nun tutuklanması büyük bir haber.

Özellikle de ülkede son on yılda Caceres dahil 100’den fazla aktivistin öldürüldüğü düşünülürse.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.