Chavez yine kazandı

Chavez yine kazandı

0
PAYLAŞ

Devlet Başkanı Hugo Chavez’in 14 yıldır lideri olduğu Venezuella’da dün gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçiminde sonuçlar belli oldu.

Chavez, 14 yıllık iktidarına karşı en başarılı seçim kampanyalarından birini yürüten 40 yaşındaki Vali Henrique Capriles karşısında verdiği en kritik seçimde galip gelmeyi başardı. Seçim kurumu, Chavez’in oyların yüzde 54’ünü aldığını açıklarken, Capriles yüzde 45 oyda kaldı. Capriles, sonuçların açıklanmasının ardından Chavez’i tebrik etti.

Dün akşam yerel saatle 18.00’da (TSİ 00.30) oy verme işleminin sona ermesinin ardından, Chavez taraftarları daha ilk sonuçlar belli olmadan kutlamalara başladı.

Chavez’in yardımcıları, devlet başkanının seçim galibiyetini sonuçlar henüz açıklanmadan Twitter’da attıkları mesajlarda kutlarken, çok sayıda destekçisi başkent Caracas başta olmak üzere birçok kentte sokaklara inerek havai fişek fırlattı ve sevinç gösterilerinde bulundu.

Sonuçların açıklanmasından önce yaşanan gelişmeler üzerine, Venezuella’nın merkezindeki Miranda eyaletinin valisi Capriles’in seçim merkezindeki destekçilerinin ise gözyaşlarına boğulduğu ifade edildi.

EN ZORLANDIĞI SEÇİM OLDU

Chavez, Capriles’e karşı aldığı en son seçim zaferinde bugüne kadar girdiği devlet başkanlığı seçimlerinde elde ettiği en düşük oyla karşılaştı.

Venezuella’nın lideri, göreve geldiği 1998 yılında yüzde 56, ikinci kez seçildiği 2004’te yüzde 59, 2006’daki erken seçimlerde yüzde 63 oy almıştı. Chavez, dün yapılan seçimde ise oyların yüzde 54.42’sini alırken, rakibi Capriles yüzde 44.97’te kaldı. Seçimde, 19 milyondan seçmenden yüzde 81’inin oy kullandığı ifade edildi.

Chavez, ilk seçim mağlubiyetini, 2007’de devlet başkanlığı yarışına süresiz aday olabilmek için gittiği referandumda almıştı. Kaybettiği referanduma rağmen geri adım atmayan Chavez, 2009’da yine aynı maddenin oylandığı referandumda yüzde 56 oy alarak istediği kadar devlet aşkanlığı seçimine katılma hakkı kazandı.

TWITTER’DAN KUTLAMA

Venezuella İçişleri Bakanı Tarık el Asimi, henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadığı dakikalarda Twitter’dan attığı mesajda, “Mükemmel zafer! Anavatan kazandı” ifadesini kullandı.

Venezuella’da Chavez’in göreve gelmesinden bu yana yapılan en kritik seçimlerden birinde, 58 yaşındaki liderin Capriles ile başa baş bir yarış geçireceği öne sürülmüştü. Oy sayımının yapılmaya başlandığı birçok seçim noktasındaki sonuçlarda iki adayın başa baş olduğu belirtilmişti.

Güney Amerika’nın en büyük petrol ihracatçısı olan Venezuella’nın lideri Chavez, altı yıl daha devlet başkanlığı yapacak. Chavez, oylamanın ardından seçim merkezinden yaptığı açıklamada, “Herkesten sakin ve sabırlı olmalarını istiyorum… Kimse tahriklere gelmemeli, şiddete başvurmamalı. Sonuçları beklemeliyiz” demişti.

FOTOĞRAF: Capriles’in destekçileri seçimlerin öncesinde yayılan spekülasyonların etkisinde kalarak gözyaşlarına boğuldu.

BİR CEVAP BIRAK

14 − twelve =