Cherie ve Vahib&Co’ya ödül

1993’te kurulan İngiltere Türk Hukukçuları olarak kurulan fakat  2005’te adını Türk İngiliz Hukukçular olarak değiştiren derneğin gecesine 200’e yakın konuk katıldı. Geceye onur konğu olarak İstanbul Barolar Birliği Başkanı Kazım Kolcuoğlu ve Kıbrıs’ta Orams Davası’nı savunan Güneş Menteş ve Başkonsolos Muavini Şener Cebeci de yer aldı.


CHERİE VE VAHİB’E ÖDÜL


Türk İngiliz Hukukçular dün gece düzenledikleri gelenekselleşecek özel gecede Yılın En İyi Hukukçusu olarak Cherie Blair’i, Yılın En İyi Avukatlık Bürosu olarak da Vahib & Co’yu seçti.


Önceden planlanmış bir programı olduğu için geceye gelemeyen Cherie Blair’in ödülünü yine Oram Davası avukatlarından Bitu Bhalla aldı. Bhalla, Cherie Blair’in ödüle çok sevindiği ve teşekkür ettiğini belirterek ünlü hukukçunun geceye gönderdiği mesajı okudu. 


Papadopulos’a yanıt niteliğinde de olacak mesajda Blair, Orams davasının bir hukuk davası olduğunu belirterek “Biz hukukun gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz hukukçuyuz. Siyasetçi değiliz” dedi.


Vahib &Co’dan Işın Vahib de yaptığı kısa konuşmada Orams davasının emsal teşkil etmesi nedeniyle bir ulusun çizgisinde önemli bir dönemeç olabileceğini belirterek sorumluluklarının bilincinde olduklarını ve Orams’ları en iyi şekilde savunacaklarını söyledi.


Gecenin hukukçu konukları Kolcuoğlu ve Menteş de yaptıkları kısa konuşmada Türk İngiliz Hukukçuları Birliği’ni kutlayarak, hukuk devletinin kökeninde herkesin hukuka saygılı olmasının yer aldığını belirttiler.


Farklı etnik kökendeki hukukçuların rengarenk bir mozaik oluşturduğu gecede dağıtılan diğer ödüller de şöyle:
– En İyi Hukuk Öğrencisi Ödülü: Mustafa İbrahim
– En Başarılı Avukat: Faruk Tepeyurt
– Başarı Ödülü: Ragıp ManyalaRUM KESİMİ’NİN TEPKİSİ
 
KKTC’de mülk alan İngiliz vatandaşı Orams ailesi aleyhine İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde dava açan Rum Kesimi, Orams ailesinin hukuk savaşı başlatmasını sürpriz bir şekilde karşıladı.


Rum lider Papadopulos, Cherie Blair’in Orams davasını üslenen İngiltere’deki Vahib & Co. Avukatlık Bürosu hukukçuları arasında yer alması haberine tepki gösterdi. Papadopulos yaptığı açıklamada olayın siyasi bir skandal olduğunu belirterek kararı ‘kışkırtıcı’ olarak niteledi. Cherie Blair’in, “İngiltere Başbakanı’nın eşi” sıfatından mesleğini ayırmasının zor olacağını bildiren Papadopulos, ‘Bu konuyu İngiltere ile görüşeceğiz’ diye konuştu. Rum lider, Cherie Blair’in Orams avukatlığına da uygun yerlere şikayet etmekle de tehdit etti.


Orams Davası’nı İngiltere’de savunacak olan Vahib Avukatlık Bürosu avukat ekibi arasında yer alan Hasan Vahib de Papadopulos’un açıklamasını şöyle değerlendirdi:


“Orams davası bir hukuk davasıdır. Eğer olaya siyasi bakılıyorsa mahkemede değil isyasetçiler masada çözmesi gerekir. Cherie “Blair” olarak değil Booth olarak davayı üslendi. Ayrıca eşi başbakan olmadan önce de adını insan hakları konusunda duyurmuş iyi bir avukattı… Kıbrıs konusunda eşiyle ters düşse de bu davayı kabul ederdi.”


FOTOĞRAFLAR: En İyi Hukuk Bürosu Ödülü alan Vahib&Co ekibi ve Levenes Avukatlık Bürosu Stajer avukatlarından En İyi Hukuk Öğrencisi Ödülü’nü kazanan Mustafa İbrahim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.