‘CHP adayı toplumu rahatlatacak’

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan CHP Lideri, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin kamuoyunu ‘Ya bu olacak ya bu…’ gibi bir yönlendirme içine sokmak, halka saygısızlıktır. Ülkenin geleceği 2 kişinin dudakları arasındaymış gibi bir algı söz konusu. Bu algı tehlikeli bir algı. Bu durum demokrasiyi sığlaştırır. 3’üncü, hatta 4’üncü, 5’inci bir isim yok mu? Olduğunu; adayımızı açıkladığımızda toplumun nasıl rahatladığını göreceksiniz. Türkiye’de cumhurbaşkanı seçilecek kişinin dili ve üslubu herkesi kucaklayıcı olmalı.

BAYKAL’LA GÖRÜŞECEĞİM

Parti meclisi, il başkanları, kadın ve gençlik kollarının cumhurbaşkanlığı sürecine ilişkin değerlendirmelerini aldım. Yakında milletvekillerimizle de bir kez daha buluşacağız. TBMM’de bana yönelik bir saldırı gerçekleştirildiğinde Sayın Deniz Baykal yurtdışındaydı. Oradan aradı, geçmiş olsun dileklerini iletti, ‘Dönünce özel bir görüşme gerçekleştirelim’ sözünü verdik birbirimize. O görüşmede cumhurbaşkanlığı seçimi ve olası adaylıklar da gündeme gelecek elbette.

PARTİ DIŞI TEMAS OLACAK

Parti için görüşmelerimize ek olarak mutlaka toplumun kimi kanaat önderleriyle, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle, bilim insanlarıyla, sendikalarla yani toplumun pek çok kesimiyle görüşeceğiz adayımızı belirlemeden önce. Pek çok kesimin düşüncelerini öğrenmek istiyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki Türkiye’nin cumhurbaşkanı toplumu sevgiyle kuşatmalı, birleştirici olmalı. Bu kriterlere uygun bir adayla yola çıkacağız.

DERSİMLE YÜZLEŞMEK

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘1937 Yılında Yapılan Tunceli Tenkil Harekatına Dair Bakanlar Kurulu Kararı’nın yıldönümünde, “Dersim’de yaşanan insanlık dramının en küçük ayrıntısına kadar ortaya çıkartılması görevimizdir” dedi. 4 Mayıs’ın yıldönümünde hayatını kaybedenleri anan CHP Lideri, şunları söyledi: “Biz Dersim’in belgelerle yorumlanmasını istiyoruz, gerekli olan budur. Ve elbette yüzleşmekten korkmuyoruz. Yanlışımız varsa, bu yanlışları göreceğiz. Gerçekleri öğrenmek, tüm detaylarıyla ortaya çıkması için çaba harcamak, geçmişten intikam alma olarak yorumlanmamalı.” Okan KONURALP / Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.