CHP’nin ‘sulu’ teklifini ciddiye aldı

AK Parti, yarın toplanması beklenen MYK’da kritik konuları masaya yatırıyor. Geçen hafta ertelenen AK Parti MYK yoğun bir gündemle toplanacak. AK Parti’nin toplantıda Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasına ilişkin talebini, irtica belgesi ile ilgili son gelişmeleri ve bundan sonraki süreci, tatil programını ve IMF ile ilgili son gelişmeleri değerlendirecek.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanması beklenen, AK Parti MYK toplantısında son günlerde gündemden düşmeyen konular değerlendirilecek.

CHP’NİN ANAYASA ADIMI

CHP’nin 12 Eylül darbecilerini koruyan Anayasa’nın geçici 15. maddesi ile ilgili olarak AK Parti’ye götürdüğü teklif MYK’nın önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. AK Parti içinde CHP’nin talebi “önemli bir adım” olarak değerlendirildi. Ancak, AK Parti CHP’nin bu talebine nasıl bir yanıt vereceğini MYK’da masaya yatıracak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’nin teklifine sıcak bakması halinde, değişiklik 4 Ağustos’ta TBMM Başkanı seçmek için olağanüstü toplanacak olan Meclis’te ele alınacak. AK Parti, ön şartsız CHP’nin teklifini benimserse Meclis 4 Ağustos değil, 1 Ağustos’ta olağanüstü toplantıya çağrılacak ve CHP’nin Anayasa değişikliği Meclis Genel Kurul’da görüşülecek. AK Parti’nin CHP’nin teklifi ile ilgili ikinci kararı ise, yeni yasa yılına bırakılması. Bu konuda AK Parti Meclis Başkanını devreye sokarak Anayasa değişikli konusunda uzlaşı komisyonunun kurulmasını için harekete geçmesini isteyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − five =