Cihan Demirci Sergisi Karikatürlü Ev’de Açıldı

Türk ve Dünya karikatürünün büyük ustası, Milas doğumlu Turhan Selçuk ustanın adı, Milas’ta 1868 yılında yaptırılmış Hacı Ali Ağa Konağının birinci katındaki ‘Karikatürlü Ev’de yaşıyor. Karikatürcü Kamil Masaracı’nın girişimi, Milas Belediyesinin desteğiyle 23 Nisan 2010’da açılan bu ev 8 aya yaklaşan bir süredir karikatür soluyor.

ÖĞRENCİLERLE SÖYLEŞTİ

Karikatürcülüğünün 32. yılı anısına 32 karikatürle hazırladığı “Hayat Çizgisi” adlı sergisinin 11 Aralık’taki açılışı nedeniyle Milas’a gelen karikatürcü ve mizah yazarı Cihan Demirci sergisinin açılışında özellikle ilköğretim ve liseli öğrencisi gençlerle buluştu.

Serginin açılışı öncesinde 8 aya yaklaşan bir süredir Karikatürlü Ev’de Mehmet Nergiz’den karikatür kursu alan öğrencilerle Cihan Demirci keyifli bir karikatür atölyesi gerçekleştirdi, Turhan Selçuk Karikatürlü ev’in salonunu dolduran öğrencilere çizim çalışmaları yaptırdı. Bu çalışmada birinci sınıf öğrencisinden lise öğrencisine kadar her yaş gurubundan karikatür gönüllüsü, heyecan içersinde, coşkulu bir havada çizim yaptı.

Serginin açılışından sonra bu kez Meslek Lisesi Grafik Bölümü öğrencileri, tiyatro meraklısı gençler ve öğretmenleri doldurdu Karikatürlü Evi. Cihan Demirci onlara yönelik bir söyleşi gerçekleştirdi. Karikatürlü Ev’in bulunduğu bu tarihi konağın odaları, salonları ve bahçesi gençlerle-çocuklarla dolarken büyük usta Turhan Selçuk bir yerlerden mutlaka gülümseyip, mutlu oldu.

31 ARALIK’A KADAR AÇIK

Mizah ve Karikatür tarihimiz üzerine araştırmaları da bulunan Cihan Demirci’nin 11 Aralık günü açılan “Hayat Çizgisi” adlı karikatür sergisi, Milas Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de 31 Aralık tarihine dek izlenebilir. Milas Karikatürlü Ev; bu tarihi yapıda önümüzdeki dönemde de yepyeni karikatür sergileri, devam eden atölye çalışmaları ve başka sürprizleriyle karikatürümüze hizmet edecek görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.