Corona virüsü Afganistan, Kuveyt ve Bahreyn’de

Corona virüsü Afganistan, Kuveyt ve Bahreyn’de de teşhis edildi. İran’ın Kum kentinde 50’den fazla insanın öldüğü iddia edildi. Çin’de başlayan corona virüsü salgını dünya genelinde 79 bin 434 kişiye bulaştı. Toplam ölü sayısı 2 bin 619 oldu. Salgında son 24 saatte 150 kişi yaşamını yitirdi, 409 yeni vaka saptandı. Bugüne kadar taburcu olanların sayısı ise 24 bin 734 paylaşıldı. Çin’de salgınla mücadele için 14 milyar dolarlık kaynak ayrıldı.

İRAN’DA 50 ÖLÜ İDDİASI

Öte yandan İran’ın yarı resmi haber ajansı İLNA sadece ülkenin Kum kentinde corona virüsü nedeniyle 50’den fazla insanın öldüğünü paylaştı.

İran devlet televizyonunda yayınlanan habere göre ise, Sağlık Bakanı Said Nemeki, Kovid-19 vakalarına ilişkin Meclis’e bir rapor sundu.

Nemeki’nin sunduğu raporda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye, virüsün bulaştığı kişi sayısının da 47’ye çıktığı belirtildi.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte salgın nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

VİRÜS YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, İran’dan dönen bir kişide yeni tip corona virüsü (Covid-19) görüldüğünü ve bunun ülkede tespit edilen ilk vaka olduğunu açıkladı. K

uveyt Sağlık Bakanlığı, İran’ın Meşhed kentinden gelen 3 kişide yeni tip corona virüsü tespit edildiğini duyurdu.

Afganistan, Kuveyt ve Bahreyn’de virüs tespit edilenlerin İran’dan geldiği belirtiliyor.

İtalya’da da salgında ölü sayısı dörde yükseldi. Ülkenin kuzey bölgesinde görülen corona virüsü vakaları da artmaya devam ediyor.

Çin’de toplam can kaybı, 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 619’a çıkarken, kesinleşen Covid-19 vakası da 77 bin 150’ye ulaştı.

Çin ayrıca corona virüs salgınıyla mücadele için 14 milyar dolardan fazla para ayrıldığını duyurdu.

Bununla birlikte Covid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahade altına alınanların sayısı 97 bin 481’e
geriledi.

Bugüne kadar Covid-19’dan iyileşerek taburcu olanların sayısı da 24 bin 734’e çıktı.

Çin ana karası dışında vaka sayısı Hong Kong’da 74’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi.

Salgınla ilgili en sıcak açıklamalardan biri, Çin Devlet Başkanı Şi’den geldi: Virüs hala acımasız ve karmaşık durumda… HABERE GİT

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Covid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip corona virüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.