Darbe girişiminden haberimiz yoktu

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin 15 Temmuz’daki darbe girişiminden önceden haberi olduğu hatta girişimde rol oynadığına yönelik haberlerin, kesinlikle yanlış olduğunu söyledi.

Barack Obama Washington’da düzenlediği basın toplantısında, bu hafta telefonda görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da aynı şeyleri söylediğini belirtti.

Tayyip Erdoğan – Barack Obama

Obama, Erdoğan’a, ülkesinin Türkiye’de demokratik yollardan seçilmiş hükümeti desteklediğini aktardığını kaydetti.

ABD Başkanı ayrıca, ülkesinin darbe girişiminden önceden haberi olduğu, hatta girişimde rol oynadığına yönelik söylentilerin, Türkiye’deki Amerikalıların hayatını riske attığını vurguladı.

‘Türkiye, Gülen’in iadesi için kanıt sunmalı’

Obama, Fethullah Gülen’in iadesine yönelik herhangi bir sürecin ise ABD’deki yasal süreç doğrultusunda ilerleyeceğini söyledi; Türkiye’nin, Gülen’in iadesi için, onun darbe girişimindeki rolünü kanıtlaması gerektiğini belirtti.

ABD’nin, darbe girişimi ile ilgili soruşturmada hukukun üstünlüğü prensibine uyulması yolunda Türkiye’yi teşvik edeceğinin altını çizen Obama, girişim sonrası Türkiye’de sivil hakların azalmamasını umduğunu kaydetti.

Obama ayrıca girişimin, Suriye’de IŞİD’e karşı verilen mücadelede ivmeyi azaltmamasının da önemli olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’deki darbe girişimi sonrası Salı günü bir telefon görüşmesi yaptıkları açıklanmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ise girişimin hemen ardından Habertürk televizyonuna yaptığı açıkalamda, “Darbenin arkasında Amerika Birleşik Devletleri var. Oradan yayınlanan birkaç dergi, birkaç aydır faaliyette bulunuyordu. ABD bize Gülen’i vermek zorundadır” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.