Davutoğlu: Cenevre’de PYD yerine…

CNN televizyon kanalına bir röportaj veren Davutoğlu, PYD’nin askeri kanadı YPG’nin Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen PKK’nın bir uzantısı olduğunu söyledi.

ABD’nin Suriye’deki hava operasyonlarında YPG ile işbirliği yaptığının sorulması üzerineyse Davutoğlu, “YPG’yi meşru ortağı olarak görenler bölgedeki gerçekle birlikte yaşamıyor”yorumunu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Moskova’da düzenlediği yıllık basın toplantısında, Cenevre görüşmelerine Kürtlerin davet edilmemesi halinde Suriye barış görüşmelerinin başarıya ulaşmasının imkansız olduğunu söyledi.

Lavrov, “Bazımuhalif çevreleri dışarıda bırakacak şekilde getirilen öneriler uluslararası hukukun ciddi biçimde ihlali anlamına gelir” dedi.
Davetiyeler bugün gidiyor

İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanması beklenen Suriye barış görüşmelerinde Beşar Esad karşıtı muhalif grupların kimler tarafından temsil edileceği hala belirsiz.
Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura, bugün içerisinde görüşme davetiyelerini göndereceği ifade etse de hangi grıupların Cenevre’ye davet edileceğini açıklamadı.

Türkiye, Suriye’deki YPG güçlerini ‘Terör örgütü’ olarak kabul ediyor.

Mistura sadece, muhalefet heyetinin ‘olabildiğince kapsayıcı’ olması için çalıştıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Reuters haber ajansına bir röportaj veren PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriyeli Kürtlerin görüşmelere çağırılmaması halinde Cenevre toplantısının başarısız olacağını savunmuştu.

Türkmenler: Çağırılmadık

Hürriyet gazetesinde yer alan bir haberdeyse, Suriye’deki Türkmen grupların da Cenevre’deki görüşmelere çağırılmayacağı belirtildi.

Haberde Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa’nın “Türkmenlerin, Suriye muhalefeti içinde engellenmesiyle karşı karşıyayız… Bugün yeni bir Suriye inşa ediliyor ve Türkmenler görünmez kılınmaya çalışıyor. Bu durumu kesinlikle kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çatışmalar şiddetlendi

BM’nin Cenevre toplantısı girişimleri, Suriye’deki çatışmaların yeniden şiddetlenmeye başladığı bir dönemde geliyor.
Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı Suriye ordusu, Hizbullah militanları ve Rus hava desteğiyle birlikte Dera şehri yakınlarındaki Şeyh Meskin kentini muhalif gruplardan geri aldı.

Muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şeyh Meskin harekatı sırasında Rus hava operasyonlarının son derece yoğunlaştığını ifade etti.

Şeyh Meskin, başkent Şam ve Suriye’nin güneyi arasındaki bağlantıyı sağlayan stratejik bir kent olarak kabul ediliyor.

Ordu dün de Beşar Esad’ın memleketi olan ve Alevi nüfusun yaşadığı Lazkiye bölgesinde Rabia kentini muhalif grupların elinden almıştı.

Ordunun bu son kazanımlarıyla Cenevre toplantılarında Beşar Esad’ın elini güçlendirmeye çalıştığı yorumları yapılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.