DAY MER Festivali başladı…

DAY MER’in 8 Haziran Çarşamba akşamı Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde gerçekleşecen resepsiyonuna; sendikacı, kitle örgütü yöneticisi ve DAY-MER üyeleri ve konukları katıldı. Toplum Merkezi’nin açık salonunda da gazeteci Erem Kansoy’un Suriye’de mülteci kampında çektiği fotoğraflardan oluşturduğu “Mülteci Çocuklar” başlıklı kanvas üzerine fotoğraf sergisi yer aldı.

Sendikacıların yoğun katılımı ile gerçekleşen festival resepsiyonunda sunuculuğu üslenen Çağdaş Canpolat şu bilgileri verdi:

“Hackney’de en uzun festival olma özelliğini taşıyan, Türk-Kürt emekçilerinin İngiliz ve göçmen emekçilerle birlikte, kültür ve sanat aracılığıyla paylaşımının ifadelerinden biri olan festivalimiz, bu yıl yine bir çok etkinlikten oluşuyor. Festival etkinliklerimiz arasında çocuk haftası kapsamında çocukların müzik dinletisi, çocuk tiyatro günü ve çocuk şenliği, gençlik şenliği, ‘Savaş ve Mülteci Krizi’ ve ‘Ortadoğu’da gelişmeler ve Türkiye’ adlı paneller ve Türkiye’den festivalimize katılan Moda Sahnesi’nin ‘Parkta Güzel Bir Gün’ adlı tiyatro oyunu yer alacaktır. Aynı zamanda Calais’de ‘Jungle Kamp’da zor koşullarda yaşam mücadelesi veren mültecilerle ilgili sergimizide, 8-12 Haziran tarihleri arasında görme fırsatınız olacak. Festivalimiz onbinlerin katılımıyla gerçekleşen ve 3 Temmuz Pazar günü yapılacak olan Park Festivali ile son bulacaktır.”

“DAHA ÇOK DAYANIŞMA”

DAY-MER Başkanı Aslı Gül de toplumu festival etkinliklerine katılmaya çağırarak “Toplum olarak her zamankinden daha çok dayanışma ve birliğe ihtiyacımız var” dedi.

Bölgesel savaşlar nedeniyle mülteci krizinin doğduğunu anlatan Başkan Gül, Türkiye-AB arasındaki anlaşmayı kınayarak “Türkiye mülteciler için güvenli bir ülke mi?” diye sordu.

Başkan Gül, Avrupa ülkelerindeki işçi ve emekçi haklarının saldırı altında olduğunu belirterek, Festival’in birlikte mücadele bayrağını yükseltmeyi amaçladığını söyledi.

“27 YILLIK FESTİVAL”

DAY MER Sekreteri Oktay Şahbaz ise Festival’in 27 yıldır çıtayı yükselterek sürdüğünü vurgulayarak, “Bu direnişin festivalidir. Dayanışmanın festivalidir. Adalet ve barış isteyernlerin festivalidir. Hak arayışındaki işçi ve emekçilerin festivalidir. Özgürlük mücadelesindeki Kürtlerin festivalidir” dedi.

Şahbaz, festival sponsorlarına teşekkür ederek, sponsor temsilcilerine kurum adına birer plaket verdi.

SENDİKACILAR’DAN DAY MER’E TEŞEKKÜR

DAY MER Resepsiyonu’na katılan sendikacılardan NUT, PCS ve SERTUC temsilcileri de yaptıkları kısa konuşmalarda Türkçe ve Kürtçe konuşan toplumu yaşadıkları ülke işçi sınıfı mücadelesinde aktif olarak yer almaları isteyerek kendileriyle toplumun arasında bağ kuran DAY MER’e teşekkür ettiler.

Sendikacılar Muhafazakar iktidarın AB konusunda tarihin en büyük bölünmesini yaşadığını öne sürerek, 23 Haziran’daki referandum’da toplum üyelerinin AB’den çıkılmasından yana oy kullanmalarını istediler.

FESTİVAL’DE NELER VAR?

MÜLTECİ ÇOCUKLAR SERGİSİ / EREM KANSOY: 8-12 Haziran arasında Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde izlenebilecek.

ÇOCUK TİYATROSU: 11 Haziran Cumartesi saat 15’de Londra Toplum Merkezi’nde.

ÇOCUK MÜZİK GRUPLARI GÖSTERİSİ: 17 Haziran Cuma saat 18.30’da Londra Toplum Merkezi’nde.

ÇOCUK ŞENLİĞİ: 19 Haziran Pazar saat 13-18 arası Stamford Hill’deki Holmleigh İlkokulu’nda

PANEL: Savaş ve Mülteciler başlıklı panel 25 Haziran Cumartesi saat 17’de Londra Toplum Merkezi’nde. Konuşmacılar, Türkiye’den Gazeteci Yazar Ercüment Akdeniz ve Savaş Karşıtı Koolisyon’dan John Rees.

EMRE SERTKAYA KONSERİ: DAY MER Gençlik tarafından organize edilen konser 26 Haziran saat 18’de Shoreditch Town Hall’de. Emre Sertkaya’nın yanısıra Anıl Duman ve Duygu Düşmez de sahne alacak. Biletler 20 ve kapıda 30 sterlin olarak açıklandı.

TİYATRO: Türkiye’den konuk olacak Moda Sahnesi’nin sunacağı Parkta Güzel Bir Gün oyunu 29 ve 30 Haziran’da saat 19.30’da “Silver Street N18 1PJ” adresindeki Millfield Theatre’da… Kieran Lynn’in yazdığı oyunu Kemal Aydoğan yönetiyor. Başrolleri Mert Fırat, Didem Balçın ile Volkan Yosunlu paylaşıyor.

PANEL: Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Türkiye başlıklı panelde EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel, Gazeteci Yazar Fehim Taştekin ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Maraş Şube Başkanı Salman Akdeniz konuşacak. Panel; 1 Temmuz Cuma saat 18’de Londra Toplum Merkezi’nde gerçekleşecek.

PARK ŞENLİĞİ: 3 Temmuz Pazar günü saat 12-19.30 arasında Clissold Park’ta ücretsiz olarak halka açık gerçekleşecek. Türkiye’den Şevval Sam’ın konuk sanatçı olarak sahneye çıkacağı Park Şenliği’nde Sudden Exit, MusicAvesta ve Canan Sağar da sahne alacak. Park Şenliği’nde ayrıca EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, DAY MER Başkanı Aslı Gül ile İngiliz sendikacılar konuşma yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − seventeen =