‘Demir Leydi’ hayatını kaybetti

İngiltere’nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher hayatını kaybetti. ‘Demir Leydi’ lakaplı Margaret Thatcher 87 yaşındaydı.

AİLEDEN İLK AÇIKLAMA
Thatcher ailesinin sözcüsü Lord Tim Bell, “Mark ve Carol Thatcher, anneleri Barones Thatcher’in bu sabah felç sonucu hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntü içinde duyurdular” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da, Britanya’nın büyük bir liderini kaybettiğini söyledi. Cameron, “Büyük bir lider, büyük bir başbakan ve büyük bir Britanyalıyı kaybettik” dedi.

KRALİÇE’DEN TAZİYE MESAJI
İngiltere Kraliçesi Elizabeth de, Thatcher’in ölümündün büyük bir üzüntü duyduğunu açıkladı. Kraliçe Elizabeth, Thatcher ailesine özel bir taziye mesajı göndereceğini de açıkladı.

13 Ekim 1925’te doğan Thatcher, yakın tarihte Birleşik Krallık’ı en çok etkileyen kişilerden biri oldu. Thatcher, 20. yüzyılda en uzun süre görev yapan İngiltere Başbakanı’ydı.

Başbakan olduğu dönemde uyguladığı politiklar nedeniyle hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

11 YIL BAŞBAKANLIK YAPTI
Thatcher 1975-1990 arasında Muhafazakar Parti başkanlığı, 1979-1990 arasında da başbakanlık yaptı. Thatcher art arda üç seçim kazanan ilk kadın başbakan olarak tarihe geçti.

NEOLİBERAL POLİTİKALAR UYGULADI
1980’li yıllarda batılı ülkelerinde devletin iktisadi yatırımlardan çekilmesi, özelleştirme, serbest pazar ekonomisinin desteklenmesi ve işçi haklarının törpülenmesi ile kendisini gösteren neoliberal siyasetin Birleşik Krallık’taki uygulayıcısı oldu.

Ülkesi içinde sol muhalefetle, uluslararası alanda ise Soğuk Savaş kapsamında Doğu Bloğu ülkeleriyle mücadele yürüttü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − one =