Dijital hastane dönemi geliyor

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte Türkiye’de 120 hastanenin bilgi işlem hizmetlerini yürüten Birim Bilgi Teknolojileri firması, hastane hizmetlerine yeni bir anlayış getirecek dijital hastane projesini geliştirdi.


Firmanın satış ve pazarlama direktörü Barış Dinler, 5 yıldır Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bilgi işlem hizmetlerini yürüttüklerini, hasta yoğunluğu ve hastane yönetiminin teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesini göz önünde bulundurarak geliştirdikleri projeyi ilk kez Kayseri’de uygulamayı planladıklarını bildirdi.


Dijital hastane projesinin en basit anlamıyla hastane hizmetlerinde kağıt kullanımını ortadan kaldıracağını ve bu sayede birçok avantaj sağlayacağını vurgulayan Dinler, şu bilgileri verdi:
“İntel ve Cisco firması ile ODTÜ işbirliğiyle geliştirdiğimiz ve gelecek yıldan itibaren devreye girmesini hedeflediğimiz dijital hastane projesi, tüm hastane hizmetlerinin bilgisayar ortamında yürütülmesini sağlayacak. Bu kapsamda, doktor ve hemşireler, her serviste bulunacak olan taşınabilir tıbbi asistan adını verdiğimiz tablet PC’leri kullanacak. Hastanın teşhis ve tedavisi bu taşınabilir bilgisayarlara kaydedilerek, hastanenin merkezi bilgisayar sistemine aktarılacak. Hastanın günlük izlenen verilerinin yanı sıra, röntgen, ultrason, tomografi, MR gibi tüm görüntüleme bilgileri bilgisayar ortamında izlenebilecek. Yani doktor, hastasının takibini hiçbir kağıda ihtiyaç duymadan bilgisayar ortamında yapabilecek. Hatta doktor, hastane dışında olduğunda bile internet üzerinde bu bilgilere ulaşabilecek.”


HASTA KARIŞTIRMA TARİHE KARIŞACAK


Sistem kapsamında her hasta yatağına hasta monitörü yerleştirileceğini ifade eden Dinler, hastaya ait tüm verilerin bu monitörden izlenebileceğini belirtti.


Sistemin vakit kaybını önleyeceğini, tedavi hizmetleri maliyetini azaltacağını, tıbbi hataları ve hasta karıştırma vakalarını ortadan kaldıracağını anlatan Dinler, şöyle devam etti:
“Bu sistem için bir firma bize özel hasta monitörleri üretti. Dokunmatik ekranlı bu monitörlerle hasta, yatağından internete bağlanabilecek, televizyon izleyebilecek, film seyredip müzik dinleyebilecek, yakınlarıyla görüntülü konuşma yapabilecek veya oyun oynayabilecek. Ayrıca, sistem dahilinde tüm hastalara dijital bileklik takılacak. Bu bileklik içindeki şifre tablet PC’ye okutularak hastaya ait veriler girilecek. Ameliyat gibi tüm işlemler de bu bileklik kullanılacak. Bu sayede hasta karıştırma vakaları da tarihe karışacak”


Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Tamer de, dijital hastane projesinin hastanelerinde uygulanabilmesi için gerekli altyapıyı daha önceden hazırladıklarını hatırlattı.


Hastanelerinde tüm görüntüleme sistemlerinin bilgisayar ortamında yürütüldüğünü hatırlatan Tamer, dijital hastane projesinin pilot uygulamasının geriatri merkezi, çocuk cerrahisi, kardiyoloji ve acil serviste uygulanmaya başlandığını ifade etti.


Sistemin, Türkiye’de ilk kez hastanelerinde uygulamaya konulacak olmasının heyecanını yaşadıklarını dile getiren Tamer, şöyle konuştu:


“İnsan sağlığı her şeyin başında geliyor. Verdiğimiz sağlık hizmetinin kalitesini artırabilmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda, dijital hastane sisteminin gelecek yıldan itibaren hastanemizde devreye girmesini planlıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Bu sistem, hastane hizmetlerine büyük yenilikler getirecek. Bazen insanlar tedavi edilirken ciddi hatalar yapılabiliyor. Dijital hastane sistemi ise insan kaynaklı bu hataları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.”


Sistemin maliyetinin proje hazırlandıktan sonra netleşeceğini ve sistemi hizmet alım yöntemi ile uygulamaya koyacaklarını kaydeden Tamer, sistemi tüm sağlık sektörüne anlatacaklarını ve sistemin Türkiye’deki tüm hastanelere model olacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.