Dink davasında önemli gelişme

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada çok önemli bir gelişme yaşanıyor. Taraf’ın edindiği bilgilere göre, Dink’in faili Ogun Samast cezaevinden soruşturma savcısına bir mektup yazdı. Dink suikastından 22 yıl hapis cezası alan Samast mektubunda, yeniden ifade vermek istediğini söyleyerek, “Konuşacağım” dedi.

“ÜÇÜNCÜ KİŞİYİ AÇIKLAYACAĞIM”

Samast iki yıl önce Taraf’a yaptığı açıklamada, cinayetin üç aşamalı bir plan çerçevesinde gerçekleştirildiğini söylemiş cinayetle ilgili daha önce gündeme getirmediği bilgileri savcıya anlatacağını dile getirmişti. Samast, “Şu ana kadar mahkeme de dahil hiçbir yerde anlatmadığım bir husus var. Ben cinayetten üç ay önce biriyle görüştüm ve birlikte çay içtik. Bu kişinin kim olduğunu ve Dink cinayetiyle ilişkisini anlatacağım” demişti. Daha sonra ifadesi alınan Samast, “sözünü tutmadı.” O dönem Dink soruşturmasını da yürüten 25 Aralık savcısı Muammer Akkaş’a ifade veren Samast’ın savcıya soruşturmayı etkileyecek mahiyette bir bilgi vermediği öğrenildi.

CERRAH “MAZERET” BİLDİRDİ

Öte yandan, kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin verilmesinin ardından ifade işlemleri başladı. Taraf’ın edindiği bilgilere göre dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah savcıyla görüşerek ifade işleminin ertelenmesi için “mazeret” bildirdi. Cerrah’ın avukatıyla ifade vermek istediği, ancak avukatının yurt dışında olduğu için Cerrah’ın mazeret bildirdiği öğrenildi. AYSUN YAZICI / TARAF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here