‘Disko’daki işkenceyi Meclis’e yazdı

KKTC’de vatani görevini yapan er Uğur Kantar’ın “disko” olarak bilinen “disiplin koğuşu”nda gördüğü kötü muamele sonucu yaşamını yitirmesi “askerde işkence” iddialarını gündeme taşıdı.

Edinilen bilgiye göre; ismini açıklamak istemeyen G. adlı bir asker, yaşadığı işkenceyi TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na yazdığı dilekçeyle anlattı.

Askerliğini 95. Zırhlı Tugay, 1. Tank Taburu’nda yaptığını belirten G., 3 kez disko cezasına çarptırıldığını söyledi.

Zaman gazetesinin haberine göre; gardiyan askerlerin diskoya giren birçok kişiyi içi insan dışkısıyla dolu bir lağıma soktuğunu iddia eden G., “İçerisi pislik doluydu ve lağım farelerinden yere basamıyorduk. Yaklaşık 10 dakika bu pislik içerisinde bekledikten sonra bizi 50 metrelik bir hat boyunca süründürdüler. Hortumla üzerimize su tuttular. Her yerimde sivilce benzeri şeyler çıktı” dedi.

Gardiyanların kocaman karavanalarla mahkumlara yemek taşıttıklarını aktaran G., başlarındaki kişilerin de yürüyüş esnasında vücutlarının çeşitli yerlerine vurduğunu belirtti.

Gadiyanların erlere, “uzuneşek” “telden tele koşma” ve “gökten yıldız toplama” gibi oyunlarla da eziyet yaptığını öne sürdü.

Yaşadıkları nedeniyle intihar girişiminde bulunduğunu belirten asker, “Bu yaşadıklarımı başkalarının da yaşamasını istemiyorum. Orada iken çektiğimiz eziyetlerin psikolojim üzerindeki olumsuz etkilerini halen daha çekmekteyim” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.