Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanıyor

Gün dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı’nda da bir toplantı düzenlenecek.


Türk-İş, gün dolayısıyla etkinlik düzenleyecek, Türk Metal Sendikası’nca da Kadın İşçiler Büyük Kurultayı gerçekleştirilecek. Ayrıca çeşitli sergiler ve toplantılarla da, kadınlar bu günde bir kez daha hatırlanacaklar ve sorunları dile getirilecek.


Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde İstanbul’da da, “Dünya Kadın Yürüyüşü İstanbul Ağı” adlı grup, Galatasaray Postanesi’nden yürüyüşe geçecek ve basın açıklaması yapacak, sergiler açılacak, toplantılar düzenlenecek.


Gün dolayısıyla İzmir’de, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın Karşıyaka’daki mezarı başında bir tören düzenlenecek. Ayrıca çeşitli toplantılar ve etkinliklerle kadınların bu günü kutlanacak.


SEZER’İN MESAJI


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, gün dolayısıyla yayınladığı mesajda, kadınların toplumsal yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullar altında katılabilmelerinin, demokratik ve barışçıl bir toplum düzeni kurulabilmesini olanaklı kıldığını vurguladı.


Sezer, mesajında, Atatürk’ün, Türk aydınlanmasında kadının toplumsal statüsünün yükseltilmesine özel bir önem verdiğini belirterek, Türk kadınına dönemin koşullarına göre birçok gelişmiş ülkede bile görülmeyen kazanımlar sağlandığına dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı, “Türkiye’nin çağdaşlık savını sürdürebilmesi için kadınların hak ve özgürlüklerini kısıtlama ve baskı olmaksızın kullanabilmeleri ve kadının toplumsal statüsünün güçlendirilmesi temel önceliğimiz olarak algılanmalıdır” dedi.


Sezer, kadınların toplumsal yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullar altında katılabilmelerinin, demokratik ve barışçıl bir toplum düzeni kurulabilmesini olanaklı kıldığına işaret etti.TARİHİ


Bazı kurum ve kuruluşlar bilinçli ya da bilinçsiz olarak kadınlar gününü 1 Mayıs’ta olduğu gibi ’emekçi’ özünden kopardı yine…


Her yıl olduğu gibi yien bazı sivil toplum kuruluşlarının bilinçi ya da bilinçsiz insanca yaşamın, kazanılan hakların kilometre taşı 8 Mart’ı ‘Emekçi’ özünden ayırdığı görüldü…


1857 yılında New York’lu dokuma işçisi kadınlar düşük ücretli 12 saatlik iş günü ve artan iş yükünü protesto etmek için gösteri yürüyüşü yaptılar, insanca yaşam taleplerini haykırdılar. 1908’de ABD’li kadınlar 8 saatlik iş günü ve siyasal haklar için Manhattan’da greve gittiler. 1909’da New York’lu kadınlan işten çıkarılmalara karşı fabrikayı işgal ettiler.


II. Enternasyonal’in 1910’daki kongresinde Clara Zetkin’in önerisiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilan edildi. Her 8 Mart kadınların başkaldırısını simgeledi, birlikte güç olmanın, dayanışmanın anlamı bugünlere taşındı.


Bugün kadınlar ortak ezilmişliğe, sömürüye, eşitsizlik ve ayrımcılığa karşı sesini ve mücadeleyi yükseltiyor; dışlanmayı yaratan, erkek egemenliğini dayatan tüm sistemleri sorgulamaya ve alternatif öneriler sunmaya devam ediyorlar.


TÜRKİYE’DE 8 MART


İlk kez 1921 yılında sosyalist kadınlar tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart, 1975 yılında İlerici Kadınlar Derneği (İKD) tarafından daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programında Türkiye de etkilendi, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl anılmadı 8 Mart. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.


Kadınlar 80’li yıllarda 8 Mart’ı izinli yürüyüş ve şenliklerle kutlayamamışlarsa da, küçük gruplar mütevazi kutlamalarını sürdürdüler.1990’lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş bir katılımla kutlanılır oldu.


FOTOĞRAF: Clara Zetkin ve Rosa Luxemburf / 1910


AÇIK GAZETE: Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde canları pahasına bugünün yaşam koşullarını bize sağlayan emekçi kadınları ve onların yiğit önderlerindren Clara Zetkin, Rosa Luxemburg ve Nadejda Krupskaya’yı saygıyla anıyoruz…


İLGİLİ KÖŞE YAZILARI:


OZAN CEYHUN ALMANYA’DAN… Dayak Yiyen Kadınlar!


ZEYNEP BELL MEKSİKA’DAN… Meksikalı kadın


GÜN GÜNGÖR İNGİLTERE’DEN… 8 Mart gazı


İLGİLİ HABER:


8 Mart gözaltıları başladı…


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.