Dünyaca ünlü bale çeşitlemesi seyirciyle buluşuyor

20. yüzyıl dünya bale repertuvarının önde gelen eserleri Concerto Barocco, Creatures ve Mi Favorita Paris Operası’nın baş dansçılarından José Martinez ve dünya çapında ün kazanmış koreograflar Patrick De Bana ve George Balanchine’in dansçılarından Nanette Glushak yönetiminde Kasım ayı boyunca Hem Süreyya Operas Sahnesi hem de Fulya Sanat Merkezi’nde sahneleniyor.

Programın açılış parçası ilk kez 1941’de Rio de Janerio’da sahnelenmiş olan Neoklasik balenin öncüsü George Balanchine’e ait olan “Concerto Barocco”. Ballet du Capitole’un sanat yönetmeni Nanette Glushak’ın yorumuyla sahnelenecek olan eserin müziği Johann Sebastian Bach imzası taşıyor. New York Şehir Balesi’nin 1948 yılındaki açılışında sergilenen üç eserden biri olma özelliği taşıyan Concerto Barocco, 1987’den bu yana dünyanın birçok topluluğunda Balanchine eserleri sahneye koyan Nanette Glushak tarafından sahnelenerek İstanbul’da yeniden hayat kazanıyor.

Programın ikinci eseri beş çiftten oluşan “Creatures”. Alman asıllı dansçı ve koreograf Patrick De Bana tarafından sahneye konan eser,Paris Operası’nın usta dançılarından Manuel Legris tarafından çalıştırılan klasik Türk müziğinden İran perküsyonlarına ve müzisyen Dhaffer Yousef’in müthiş performansıyla seyirciye sadece görsel değil müzikal de bir şölen sunuyor. İçselliğe giden ortak yolu bulmayı amaçlayan Creatures, izleyeni kendisine doğru bir yolculuğa sürüklüyor.

Programın son eseri “Mi Favorita” ise Paris Operası’nın baş dansçılarından José Martinez tarafından ilk kez 2002’de sahneye kondu. Müziği Gaetano Donizetti’ye ait olan eser, yaratıcı öğeler içeren bir klasik çalışma olarak başta dansçıların değiş tokuşla önce partnerlerini, daha sonra da kostümlerini değiştirmeleriyle her cümlede izleyiciye yeni şeyler söyleyen özgün bir dile sahip. Versay Sarayı ve IV. Louis döneminden etkilenilen orijinal kostüm tasarımı ise yine Paris Operası’nın baş dansçılarından Agnés Letestu imzası taşıyor. Farklı karakteristik ve fiziklerdeki beş çiftten oluşan Mi Favorita, dansçıların bedensel ayrılıklarını da sahneye taşıyor.

12, 19 Ekim ile 15, 30 Kasım tarihlerinde Fulya Sanat Merkezi’nde, 12 Kasım’da ise Kadıköy Süreyya Operası’nda izleyiciyle buluşacak eser çağdaş dansa ilgi duyan herkesi büyülemeye hazırlanıyor.

Bilet satış için : 0 216 346 15 31 /120 – www.idobale.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here