Dünyanın en kirli 10 kenti listesi

Eski Sovyet cumhuriyetleri ile Rusya, Çin ve Hindistan’ın yanı sıra Peru ile Zambiya’dan da yerleşim bölgelerinin bulunduğu listenin yer aldığı raporda, 12 milyon kadar insanın, özellikle kimya, metal ve maden endüstrisinin neden olduğu ciddi boyutlardaki çevre kirliliğinden olumsuz etkilendiği belirtildi.

Kronik hastalıklar ve prematüre doğumların çevre kirliliğinin muhtemel yan etkileri olarak belirtildiği rapordaki en kirli kentler listesi İngilizce alfabetik sıraya göre yapıldı.

Çevre kirliğinden en kötü etkilenen 10 kent şöyle:

-Sumgayıt, Azerbaycan (potansiyel olarak 275 bin kişi olumsuz etkileniyor)
-Linfen, Çin (3 milyon kişi)
-Tianying, Çin (140 bin kişi)
-Sukinda, Hindistan (2,6 milyon kişi)
-Vapi, Hindistan (71 bin kişi)
-La Oroya, Peru (35 bin kişi)
-Dzerzhinsk, Rusya (300 bin kişi)
-Norilsk, Rusya (134 bin kişi)
-Çernobil, Ukrayna (5,5 milyon kişi)
-Kabwe, Zambia (255 bin kişi)

Raporda, Çin’in Tianying kentindeki geniş çaplı kurşun üretimi yüzünden 140 bin kişinin kurşun zehirlenmesi tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu, Hindistan’ın Sukinda kentinde kontrolsüz işletilen 12 madenin su kaynaklarına tehlikeli kimyasallar bıraktığı belirtildi.

Azerbaycan’ın Sumgayıt kentinde de eski Sovyet sanayi tesislerinin çevreyi endüstriyel atıklar ve ağır metallerle kirlettiği belirtilen raporda, Sumgayıt’taki kanser vakaları oranının ulusal ortalamadan yüzde 51 fazla olduğu, genetik mutasyon ile sakat ve ölü doğumların yaygın olduğu vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.