‘Dr. Kelly intihar etmedi, öldürüldü’

Milletvekili Norman Baker, Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, Tony Blair hükümetinin danışmanı ve biyolojik savaş uzmanı Dr.David Kelly`nin ölümüyle ilgili yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü soruşturmanın sonunda Dr. Kelly`nin, daha iddialı açıklamalar yapmasını engellemek isteyen Saddam karşıtı Iraklılar tarafından öldürülmüş olabileceğini söyledi.


Baker, Dr.Kelly`nin ölümüyle ilgili gerçeği İngiliz istihbarat ve güvenlik birimlerinin de bildiğini, fakat ölümüyle ilgili gerçeklerin bu birimler tarafından ört bas edildiğini iddia etti.


Dr. Kelly`nin ölümü ile ilgili yazdığı kitabı önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan Baker, yargıç Hutton tarafından yürütülen ve Kelly`nin yüksek dozda ilaç aldığı, bileklerini mutfak bıçağıyla kestiği sonucuna varılan soruşturmanın da gerçekleri yansıtmadığını belirtti.


İstihbarat servisi ve polisin Dr. Kelly`nin öldürüleceğini haber aldığını, fakat Kelly`i korumakta geçiktiğini savunan Baker, ölümünün ardından diplomatik ve politik bir krizin önlenmesi için cinayetin intihar süsü verilerek ört bas edildiğini öne sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here