Eşitlik Yürüyüşü’nde 3 bin gösterici

Polonya’nın muhafazakar katolik Cumhurbaşkanı Lech Kaçinski tarafından 2 kez yasaklanan “Eşitlik Yürüyüşü”ne, aralarında eşcinsel, lezbiyen, liberal ve insan hakları savunucularının da bulunduğu toplam 3 bin gösterici yer aldı.

Polonyalı eşcinsel, lezbiyen, liberal ve insan hakları savunucularının, tek düzelik ve yasaklamara karşı  başkent Varşova sokaklarında gerçekleştirdikleri “Eşitlik Yürüyüşü”, gövde gösterisine dönüştü.

Dönemin Varşova Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Lech Kaçinski tarafından gençlere kötü örnek oldukları gerekçesiyle  2 kez yasaklanan ‘Eşitlik Yürüyüşü’, ilk defa yasal olarak Varşova’daki Polonya Parlamentosu binası önünde start aldı.

Varşova polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve 3 bin kişinin katıldığı yürüyüş sırasında aşırı milliyetci bazı kişiler, göstericilere yumurta ve taşlı saldırıda bulundular. Polis, saldırganları kısa sürede etkisiz hale getirerek gözaltına aldı.

Öte yanda, sol görüşlü milletvekillerinin yanı sıra Avrupa Birliği’ne bağlı sivil toplum örgütlerinden bazı yetkilileri de yürüyüşe katılırken sağ milletvekilleri karşı çıktılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.