Enerjiden Suriye’ye 2 saat görüştüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesine katılmak için geldiği Çin’in Hangcou kentinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

Shangri La Otel’de basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel ve siyasi konuları ele alacağız. Enerjide atacağımız adımlar süreci güçlü kılacak” dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’de siyasi hayatın normalleşmesinden memnunuz. Türkiye terörle mücadele ediyor” açıklamasında bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÖLGESEL VE SİYASİ KONULARI ELE ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesine ilişkin, “St. Petersburg’daki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız olacak.” dedi.

Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Çin’in Hangcou kentinde, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

Shangri La Otel’de gerçekleşen görüşme öncesi Erdoğan ve Putin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rusya’dan charter seferlerinin dün başladığını anımsatan Erdoğan, “Bugün de St. Petersburg’daki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle, çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji konularında yapılan görüşmeler olduğunu ve bunları değerlendirme fırsatı bulacaklarını belirten Erdoğan, “Bu anlamda da özellikle atacağımız adımlar inanıyorum ki süreci çok daha güçlü kılacaktır.” diye konuştu.

Putin’in heyetindeki isimleri tanıtmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bulunduğu belirtti.

PUTİN: MEMNUNUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Türkiye’de iç siyasi hayatın normalleşmesini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin zor dönemden geçtiğini görüyoruz. Terörle mücadele etmektedir ve önemli tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır, bunu biliyoruz. Zaten terörle mücadeleyle ilgili pozisyonlarımızı daha önce anlatmıştık birbirimize. Türkiye’deki durumun normalleşmesi konusunda önemli başarılar var ama normalleşme tamamen sağlandıktan sonra daha hızlı bir şekilde ileriye gidebileceğiz” dedi.
İki lider 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da bir araya gelmiş, 26 Ağustos’ta da telefonda görüşmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.