Engin Çeber’in ölümü Meclis’te

Komisyon, Engin Çeber’in ölümü, Zafer Üskül’ün Mersin Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı inceleme raporu ile gizli dinleme yoluyla özel haberleşmenin ihlali iddialarının araştırılmasına ilişkin hazırlanan alt komisyon raporunun da aralarında bulunduğu bazı konuları görüşmek üzere Üskül’ün başkanlığında toplandı.


Zafer Üskül, toplantının açılışında yaptığı açıklamada, son dönemde karakollarda ve cezaevlerinde yaşanan olayları çok yakından izlediklerini belirtti.


Bu olaylarla ilgili olarak yasanın, komisyon başkanı olarak kendisine verdiği yetki çerçevesinde üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ifade eden Üskül, bu konuda komisyonun bazı kararlar alabileceğini söyledi.


“İşkence ve kötü muamele ile ilgili iddiaları bugün burada görüşeceğiz” diyen Üskül, toplantıdan sonra, alınan kararla ilgili basını bilgilendireceğini kaydetti.


“ADALET BAKANININ AÇIKLAMASI SON DERECE YERİNDE”


Üskül, “Adalet Bakanının, Engin Çeber’in ölümüyle ilgili özür dilemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Son derece yerinde buldum” yanıtını verdi.
“Tazminat cezalarının işkence yapanlara rücu edilmesi şeklindeki açıklamasının” anımsatılması üzerine, Üskül, şöyle konuştu:


“Anayasanın 129. maddesinin 4. fıkrasına bir hüküm eklendi. Kamu görevlilerinin kusurlarından ötürü devletin tazminat ödemesi gerektiğinde, bu tazminatın ilgili kamu görevlisine rücu edilmesi zaten gerekli. Bu hükmün işletilmesi gerekiyor. Bunun işkence ve kötü muamele konusunda da caydırıcı bir etki yaratacağını düşünüyorum. Ama onunla sınırlı değil. Nerede bir kamu görevlisi hata yapmış ve tazminat ödenmesine neden olmuşsa, o tazminatın o kişiye rücu edilmesi doğru olur diye düşünüyorum.”


Zafer Üskül, “Bunun için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var mı?” sorusunu, “Onu inceleriz. Ama Anayasanın hükmü, amir bir hüküm, hemen uygulanabilir” şeklinde yanıtladı.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Üskül, sorunun komisyonla ilgisinin bulunmadığını söyleyerek, yanıtlamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.