Erdoğan Annan ile görüştü

Erdoğan Annan ile görüştü

0
PAYLAŞ

Erdoğan, “Özellikle silahsızlandırmaya yönelik olarak tezkeremizde yer bulan ifadelerin, aynen paylaşıldığını görmek bizler için bir memnuniyet ifadesidir” dedi.


Başbakan Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Başbakanlık Merkez Bina’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.


Başbakan Erdoğan, Annan ve heyetiyle yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bize göre uluslararası meselelerin ele alınması için en uygun platform BM’dir. Bölgede meydana gelen son gelişmeler de bir kez daha ortaya koymuştur ki BM’nin merkezi rolünün korunması ve güçlendirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.


BM’nin çağın yeni tehdit ve tehlikeleriyle etkin bir şekilde mücadele edebilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Annan’ın geçen 10 yıl zarfında ortaya koyduğu geniş vizyon ve gösterdiği gayretler sayesinde, BM’nin uluslararası barış ve güvenliğin temininde önemli mesafeler katettiğine işaret etti.


“TÜRKİYE, SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRECEK”


Son dönemde Ortadoğu’da ve Lübnan’da yaşanan gerginliğin endişe verici boyutlara ulaştığını belirten Erdoğan, Genel Sekreter Annan ile yakın koordinasyon içinde bölgedeki savaşın durdurulması için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, aralarında, defaatle yoğun telefon görüşmeleri yaptıklarını, karşılıklı olarak birbirlerini arayarak burada ne gibi etkinlikler yapabileceklerinin, ne gibi faydalar sağlayabileceklerinin gayreti içinde olduklarını kaydetti.


Taraflar başta olmak üzere ilgili tüm ülkelerle temas halinde olduklarını ifade eden Erdoğan, “Neticede bir aylık gecikmeyle de olsa BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen 1701 sayılı kararla, Lübnan’da çatışmaların durdurulması sağlanmış ve kalıcı siyasi çözümün yolu açılmıştır” dedi.


Başbakan Erdoğan, bundan sonraki aşamada ateşkesin sağlamlaştırılmasının, barış ve istikrarın kalıcı hale getirilmesinin önem kazandığına dikkati çekerek, ”Türkiye olarak biz bu süreçte tarihi ve insani sorumluluklarımızın gereğini yerine getireceğiz. Onun için Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve BM Genel Sekreteri Annan’ın taleplerini de göz önünde bulundurarak, Güney Lübnan’da görev yapacak Genişletilmiş BM Görev Gücü’ne katkı sağlamaya karar verdik” diye konuştu.


İNSANİ YARDIM VE İMAR FAALİYETLERİ


Başbakan Erdoğan, hükümetin hazırladığı tezkerenin TBMM’de dün kabul edildiğini anımsatarak, Annan ile görüşmesinde bu katkının ayrıntılarını değerlendirme imkanı bulduklarını anlattı. Erdoğan, bundan sonraki süreçte de buradan New York’a gönderilecek heyetlerle karşılıklı çalışmalar yapılarak, bunun daha da netleşeceğini ifade etti.


Lübnan’da bir an önce hayatın normale dönebilmesi için insani yardımlar ile imar faaliyetlerinin desteklenmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu konuda Stockholm’de yapılan toplantının son derece başarılı olduğunu belirtti. Erdoğan, toplantıda önemli miktarda yardım tahhüddünde bulunulduğunu anlattı.


FİLİSTİN


Başbakan Erdoğan, Lübnan’a uygulanan ablukanın, gerek egemenliğin tesisi, ekonominin hızla toparlanması, gerekse yardım faaliyetlerinin idaresi bakımından bir an önce kaldırılmasının zaruri olduğunu kaydetti.


Lübnan’da istikrarın sağlanmasına paralel olarak, Ortadoğu’daki bütün sorunların merkezinde yer alan Filistin sorununa da adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:


“Biz bu konuda ilerleme sağlanmasını, diyaloğu öne çıkaran bir yaklaşımla mümkün olabileceğini daima ifade ettik. Bugünkü görüşmemizde de Filistinle ilgili sürecin de bu süreç içerisinde ele alınarak, Filistin’deki gidişin olumlu bir çözüme süratle kavuşturulmasının gereği üzerinde durduk. Görüşmemizde, bu konulardaki yaklaşımlarımızın örtüştüğünü memnuniyetle müşahede ettik. Ayrıca, Genel Sekreter, bize gelmeden önce bölgede yaptığı temaslar hakkında da bilgilendirme yaptı. Annan’ın izlediği bu aktif ve yapıcı diplomasiyi takdirle karşılıyoruz. Özellikle silahsızlandırmaya yönelik olarak tezkeremizde yer bulan ifadelerin, aynen paylaşıldığını görmek de bizler için bir memnuniyet ifadesidir.”


“İRADEMİZ ÇÖZÜMDEN YANA”


Başbakan Erdoğan, dün Meclis’te iktidarıyla muhalefetiyle herkesin bu sürece yönelik düşündüklerini, yaklaşım tarzını ortaya koyduğunu belirterek, şunları söyledi:


“Ama bizler çözümden yana olan irademizi bir kez daha bugün Annan’a ifade ettik. Türk tarafının söylemleriyle davranışları arasında bir tutarsızlık olmayacaktır. Bunun altını çiziyorum. Özellikle de zaman burada çok önemli bir kıymet değer. Bunu da hızla değerlendirerek bir an önce Ortadoğu’da huzurun, barışın sağlanması için el ele, omuz omuza dayanışma içerisinde bu süreci hızlandırmamız, katkıda bulunmamız gerekiyor. Çok şey söylenebilir, konuşulabilir, ama aslolan ne yapılacağıdır, ne yaptığımızdır. Bu da tribünde durarak, izleyerek, seyrederek konuşmakla olmuyor. Ancak arazide bir şeyler üretmekle oluyor. Bunun da yeri şu anda, bizzat bu bölgenin kendisidir, bu Lübnan’dır, bu Filistin’dir. Buralarda da üzerimize düşeni hep birlikte yapmamızın gereğine inanıyoruz.”


ANNAN: BM GÜCÜ HİZBULLAH’I SİLAHSIZLANDIRMAYACAK


Öte yandan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, TBMM’nin Lübnan’a asker gönderme tezkeresini onaylamasından çok büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Annan, BM gücünün Hizbullah’ı silahsızlandırma konusunda yetkilendirilmeyeceğini vurgulayarak Ankara’ya güvence verdi.


Kofi Annan, bölge gezisinin son durağı olan Ankara’da ilk olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir görüşme yaptı. Lübnan, Irak, Kerkük ve Kıbrıs gibi konular üzerinde durulduğu görüşme sırasında Annan, TBMM’nin Lübnan’a asker gönderme tezkeresini onaylamasından duyduğu büyük memnuniyeti dile getirdi.


Lübnan ve İsrail’de edindiği izlenimlerini paylaşan Annan, görüşme sırasında Hizbullah’ın BM gücü tarafından silahsızlandırılması söz konusu olmayacağını, güce böyle bir yetki verilmeyeceğini belirtti.


Annan “Gücün böyle bir yetkisinin bulunmadığını, gerektiği takdirde bunun Lübnan kuvvetlerinin meselesi olduğunu, BM güçlerinin hiçbir zaman böyle bir görev ile yetkilendirilmeyeceğini” söyledi. (AA ve ANKA)


 

BİR CEVAP BIRAK

19 − 4 =