Erdoğan istedi inceleme başladı

Mâli Suçlar Araştırma Kurulu, 28 Şubat’ın sivil ayağıyla ilgili incelemeyi tamamladı. 100 kişilik listede yer alan 10 gazetecinin malvarlığında çok önemli artışlar saptandığı iddia edildi.

Taraf’tan HÜSEYİN ÖZAY’ın haberine göre Başbakan Erdoğan’ın, “neden yargılanmıyorlar” sorusundan sonra Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı üzerine harekete geçen Mâli Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 28 Şubat’ın “finans ayağına” yönelik incelemesini tamamladı.

İddialara göre hakkında inceleme yapılan 100 kişiden 10’u medya yöneticisi. İnceleme kapsamında lojmandan, Boğaz manzarılı villaya, 5 bin liralık maaştan, 5 milyon liralık mevduata terfi eden kamu görevlileri olduğu tespit edildi.

Tahkikatlar sonucunda 28 Şubat’ın bazı gazete yöneticilerine de yaradığı belirlenirken, sadece ünlü bir gazetecinin hesabında 6 milyon liranın üzerinde devlet iç borçlanma senedi olduğu iddia edildi.

28 Şubat’ın finans ayağı ile ilgili incelemenin ayrıntıları şöyle:

ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin talimatı üzerine, darbenin “sivil ayağını” araştırmak için, Emniyet Genel Müdürlüğü, MASAK ve BDDK uzmanlarından oluşan ekipler oluşturuldu.

MASAK bu kapsamda bazı askerlerin, bürokratların, iş adamlarının ve gazetecilerin hesapları, tapu kayıtları, maaş bildirimleri ve vergi beyanları karşılaştırıldı.

BEYAN İLE SERVET FARKLI

28 Şubat’a destek verdiği iddia edilen isimlerin gayrimenkul, devlet iç borçlanma senedi ve mevduatları tek tek çıkarıldı. Ve bu kişilerin, SSK’ya, Emekli Sandığı’na yapılan maaş bildirimleri ile mal varlıkları karşılaştırıldı.

Yapılan çapraz kontrolde, maaş bildirimleri ile edinilen servet arasında büyük farklılıklar olduğu belirlendi. İş adamlarının da vergi beyanları ile servetleri karşılaştırıldı. Bunun sonucunda da büyük farklar ortaya çıktı.

1996-2002 ARASI İNCELENDİ

1996- 2002 yılı arasındaki hesaplar ve servet artışları mercek altına alındı. Bazı hesaplarda sıkıntı çıktığı iddia edildi. 10 yıllık zamanaşımı nedeniyle bazı hesaplara ilişkin kayıtların yok edildiği belirlendi. Ancak, başka kurumlardan alınan kayıtlarla eksiklikler kapatılmaya çalışıldı.

Yaklaşık 100 kişinin mal varlıkları mercek altına alındı. Bu kişiler arasında, TSK mensuplarının yanısıra, iş adamları, bürokratlar, yargı mensupları ve gazeteciler de var.

Malvarlıkları incelenen kişilerin yaklaşık 10’unu ise medya yöneticilerinin oluşturduğu öğrenildi.

MASAK uzmanlarının koordinatörlüğünde hazırlanan raporlar henüz savcıya gönderilmedi. Ancak iddialara ünlü bir gazetecinin hesabında, 5-10 milyon lira arasında devlet tahvili olduğu belirlendi.

Yine aynı televizyoncunun, İstanbul’un değişik semtlerinde çok sayıda lüks konutu ve villasının da olduğu tespit edildi. İnceleme sırasında, milyon dolarlık hesabı bulunan gazeteciler de belirlendi.

Ayrıca yine bürokrat, yargı ve ordu mensuplarının da hesapları da incelendi. İddialara göre Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden yöneticilerinden birisinin mal varlığında önemli artışlar olduğu saptandı.

O dönemde 5 bin lira maaş aldığı belirlenen kamu görevlisinin, 5 milyon liraya ulaşan mal varlığı olduğu saptandı.

LOJMANDAN VİLLAYA GEÇİŞ YAPMIŞLAR

Bu süreçte daha çok, gayrimenkul alımı gerçekleştiği belirlendi. Örneğin, o dönemde Ankara’daki devlet lojmanlarında oturan bürokrat, TSK ve yargı mensubunun, bugün İstanbul’da boğaz manzaralı villa da veya lüks konutta oturduğu tespit edildi.

Yine aynı kişilerin, büyük çoğunluğunun Ege kıyılarında değeri en az 1 milyon lira olan lüks yazlıkları bulunduğu belirlendi.

İSTİFACI VEKİLLERİN SERVETLERİ DE ARTMIŞ

Refah-Yol Hükümeti’nin yıkılmasına neden olan, istifacı vekillerin de servetleri araştırıldı. Bu kişilerin mal varlıkların da önemli ölçüde artışlar olduğu belirlendi.

O dönemde, DYP’den istifa ederek hükümetin yıkılmasına yol açan milletvekillerinin bir kısmına, çantalarla rüşvet teklif edildiği iddia edilmişti.

KİRLİ PARA MI, AK PARA MI BİLİNMİYOR?

Uzmanlar, sadece servet ile gelir arasındaki ilişkinin kurulmaya çalışıldığını belirterek, servetlerdeki artışın kaynağını savcılığın yapacağı soruşturma sonucunda netleşeceğini bildirdiler.

Raporlar, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilecek. Savcılık da, raporlardaki bilgiler doğrultusunda bazı isimleri ifadeye çağıracak. Soruşturmanın sonucunda ise bu kişiler hakkında dava açılması da gündeme gelecek.

Meclis arşivinde “Darbe” manşetleri arandı

Öte yandan konuyla ilgili olarak, Meclis’in arşivinde, gazetelerin o dönemdeki manşetleri tek tek incelendi. Bu manşetler ordu mensuplarının açıklamaları ve talimatları ile karşılaştırıldı.

Brifingler mercek altında

28 ŞUBAT’LA ilgili mâli incelemeye, TSK mensuplarının yanı sıra yargı mensupları, bürokratlar, medya, işadamları ve bazı STK’lar da dahil edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here